PARTNER PORTALU
  • BGK

Cztery miliony złotych na ratowanie zabytków

  • PAP    12 stycznia 2010 - 15:21

Zarząd województwa podkarpackiego przeznaczył cztery miliony złotych na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru. Wnioski na ten cel można składać do końca lutego.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka zarządu województwa Aleksandra Gorzelak-Nieduży, o dotację ubiegać się mogą właściciele zabytku, którzy mają do obiektu tytuł prawny.

"Kwota wsparcia może być udzielona w wysokości do 50 proc. ogółu nakładów oraz nie może być niższa niż 10 tys. zł i wyższa niż 200 tys. złotych" - dodała Gorzelak-Nieduży.

Samorząd województwa każdego roku wspiera finansowo działania w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego na Podkarpaciu. Zdaniem rzeczniczki, dofinansowanie prac konserwatorskich przy zabytkach ma przede wszystkim na celu zabezpieczenie przed zniszczeniem i odnowienie najcenniejszych zabytków w regionie.

Najważniejsze kryteria, według których przyznawane będą dotacje, to m.in.: znaczenie zabytku dla dziedzictwa kulturowego, jego wartość historyczna, naukowa lub artystyczna, dostępność dla społeczeństwa oraz stan zagrożenia zabytku.

W roku ubiegłym złożonych zostało 231 wniosków o dotacje na prace konserwatorskie, na łączną kwotę w wysokości ponad 16 mln. Zarząd województwa udzielił dotacji w wysokości ponad 4,5 mln zł na realizację 155 zadań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.