PARTNER PORTALU
  • BGK

Cztery zdroje uliczne staną w Gdańsku

  • PAP    13 marca 2012 - 17:37
Cztery zdroje uliczne staną w Gdańsku

W pasie nadmorskim w Gdańsku staną w wakacje cztery zdroje, zaprojektowane przez dwójkę miejscowych architektów. O wyborze zwycięskiej pracy zdecydowali w głosowaniu internetowym mieszkańcy.
- Pas nadmorski w Gdańsku (zabierz głos/oceń prezydenta) ozdobią zdroje, stworzone według projektu dwójki architektów z Gdańska - Kai Pobereżny i Michała Podgórczyka - poinformowała we wtorek Agnieszka Gajowniczek ze spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, organizatora konkursu w tej sprawie.

Zwycięski projekt przewiduje, że srebrna misa zdroju będzie leżeć na postumencie z sześciu betonowych płyt, w których kształcie można doszukać się nawiązania do rozpostartego na wietrze spinakera (duży wypukły żagiel). Źródełko, z którego można będzie się napić zimnej wody, będzie ozdobione herbem Gdańska.

Zdroje będą wykonane w lipcu tego roku. Staną w czterech miejscach: w Parku Jelitkowskim przy wejściu na plażę nr 71, między ulicami Jantarową i Piastowską przy wejściu na plażę nr 63, w okolicy wejścia na gdańskie molo oraz przy wejściu na plażę nr 50.

Gajowniczek wyjaśniła, że budowa zdrojów w pasie nadmorskim ma charakter pilotażowy. Jeśli pomysł zdrojów ulicznych zyska akceptację mieszkańców i turystów odwiedzających Gdańsk, zdroje pojawią się także w innych częściach miastach.

Na ogłoszony 4 stycznia 2012 r. konkurs "Łyk zdrowej wody nad morzem" wpłynęły ogółem 32 prace.

Z nadesłanym pomysłów sąd konkursowy, składający się ze specjalistów w dziedzinie designu, architektury i urbanistyki wybrał trzy najlepsze pod względem estetycznym i funkcjonalnym. O tym, która z trójki prac jest najatrakcyjniejsza, zdecydowali już sami mieszkańcy Gdańska w głosowaniu internetowym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.