PARTNER PORTALU
  • BGK

Czujniki ostrzegą przed deformacją drogi

  • Przegląd prasy/Dziennik Zachodni    12 kwietnia 2012 - 09:16
Czujniki ostrzegą przed deformacją drogi

Na odcinku autostrady A1, od Bytomia przez Piekary Śląskie do Bobrownik zamontowany został system monitoringu deformacji terenu.
To unikatowe na skalę światową rozwiązanie – pisze „Dziennik Zachodni”.

Jeszcze przed wakacjami kierowcy mają pojechać autostradą A1 z Zabrza (zabierz głos/oceń prezydenta) do Pyrzowic. Po drodze miną Bytom (zabierz głos/oceń prezydenta), Piekary Śląskie i Bobrowniki. Tymczasem tuż pod nowiutką trasą rozpościera się istny labirynt podziemnych wyrobisk – pozostałości po prowadzonej tu niegdyś eksploatacji rud cynku i ołowiu.

Co prawda drogowcy wpuścili pod ziemię setki tysięcy metrów sześciennych materiału podsadzkowego (podobnie robią górnicy wypełniając puste chodniki piaskiem lub skałą płonną), ale to nie daje gwarancji, że teren nie będzie się zapadać.

Dlatego drogowcy w konstrukcji autostrady umieścili specjalne czujniki, które monitorować będą ruchy górotworu. Czujniki stanowić mają podstawę systemu wczesnego ostrzegania. Kilka dni temu katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na operatora tego systemu.

Więcej na ten temat tutaj.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.