PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy miastu przyda się dworzec?

  • zamojska.com    15 kwietnia 2011 - 17:40

Propozycję przystąpienia miasta Zamościa do przetargu na kupno dworca przedłożył poseł Sławomir Zawiślak zamojskiemu magistratowi. O swoim pomyśle poinformował podczas konferencji prasowej. Kolejny przetarg odbędzie się 19 kwietnia.
Poseł wyraził swoje obawy w związku z groźbą likwidacji PKS w Zamościu oraz likwidacją dworca autobusowego przy ulicy Hrubieszowskiej. Podczas konferencji zaproponował, by miasto Zamość samo przystąpiło do przetargu na kupno dworca. Jako przykład takiego rozwiązania podał sytuację z Krakowa. Władze tego miasta w 2003 roku zdecydowały się utworzyć spółkę Regionalny Dworzec Autobusowy w Krakowie, której udziałowcami zostali także Województwo Małopolskie i PKS w Krakowie.

Według posła dworzec stał się ważnym punktem miasta dla turystów, a także dodatkowym źródłem dochodów dla Krakowa, będąc zarazem centrum handlowym. - Proponuję, aby samorząd Miasta Zamość sam podjął podobne rozwiązania, jak w Krakowie. Zwłaszcza, że zakup dworca w myśl przepisów ustawy o samorządzie gminnym jest jak najbardziej zgodny z prawem. Co więcej jego zagospodarowanie wpisywałoby się w realizację zadań inwestycyjnych miasta - mówił poseł Sławomir Zawiślak (PiS).

Parlamentarzysta podkreslał, że zamojski dworzec również mógłby pełnić rolę centrum handlowego, które przynosiłoby miastu zysk. Poza tym, jak zauważył poseł, dworzec byłby miejscem głównego postoju dla autobusów i busów oraz punktem przesiadkowym dla odwiedzających miasto turystów. Pieniądze na udział w przetargu, według posła Zawiślaka, miasto mogłoby wziąć z emitowanych obligacji komunalnych. Wadium wymagane do udziału w przetargu wynosi 450 tysięcy złotych.

Jak stwierdził poseł, obligacje mają wspomagać inwestycje Zamościa, zaś kupno dworca można potraktować jako taką inwestycję. W tym celu Sławomir Zawiślak proponuje władzom miasta zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, by wydzielić fundusze na zakup dworca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.