PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy pociągi wrócą na Dworzec Świebodzki?

  • pt    5 września 2014 - 13:07
Czy pociągi wrócą na Dworzec Świebodzki?

Odbyły się pierwsze rozmowy dotyczące przyszłości połączeń kolejowych z Dworca Świebodzkiego. Urzędnicy miejscy, kolejarze i przedstawiciele urzędu marszałkowskiego są za tym aby z dworca w ścisłym centrum miasta jeździły pociągi obsługujące głównie potrzeby aglomeracji wrocławskiej. Trwa poszukiwanie finansowania tych pomysłów. Szacowany koszt to około 130 mln. zł.
Rolę Dworca Świebodzkiego upatruje się przede wszystkim w obsłudze ruchu aglomeracyjnego. Spokojnie mogłyby jeździć stamtąd pociągi w kierunku Jaworzyny i Wałbrzycha, w kierunku Jeleniej Góry czy Środy Śląskiej.

 - W związku z planowanym wzrostem roli kolei w obsłudze województwa i przyszłym wyczerpaniem zdolności przepustowej dworca Wrocław Główny oraz trzytorowej estakady do Grabiszyna planujemy wykorzystanie dworca Wrocław Świebodzki do obsługi ruchu regionalnego w ściśle określonych relacjach – mówi Agnieszka Zakęś, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.
Nowe tory i perony

 Czytaj też: PKP zmieni nasze miasta?

Aby to się udało potrzebne są inwestycje i to od nich uzależnione jest wznowienie kursowania pociągów.  Szacuje się, że dostosowanie infrastruktury pochłonęłoby około 130 milionów złotych.

Za te pieniądze powstałyby dodatkowe tory, sieć trakcyjna i perony dla pasażerów. PKP S.A. jednocześnie chce zagospodarować i skomercjalizować sam budynek dworca. Już szuka inwestora jednak zastrzega, że musi uwzględnić starą funkcję dworca. Dlatego ważne jest pogodzenie interesów komercyjnych zarządców terenu i funkcji transportowych.

Czytaj:PKP PLK zainwestują ponad 50 mld zł

 - Najważniejsze w tym jest to, aby nowe perony były blisko budynku dworca i przystanków komunikacji miejskiej a nie przeniesione gdzieś w głąb terenu. Dodatkowo, aby połączenia były atrakcyjne pociągi w godzinach szczytu powinny odjeżdżać z dworca co pół godziny – mówi Zbigniew Komar, wicedyrektor Departamentu Infrastruktury i Gospodarki w Urzędzie Miejskim.

Skąd pieniądze?

Wszystkie inwestycje w infrastrukturę mogłyby zostać zrealizowane do 2017 roku. Jednak najważniejsze jest znalezienie pieniędzy na ten cel. Jest pomysł aby pozyskać je z Unii Europejskiej z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Samorząd wojewódzki negocjuje sfinansowanie z tego programu trasy na Jelenią Górę, jeśli udałoby się zdobyć pieniądze na to, to za te środki można zrealizować także zadania przy Dworcu Świebodzkim. Inną możliwością jest Regionalny Program Operacyjny.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • triphazard, 2014-09-06 16:52:15

    dobre techno bylo w wagonie !