Czy warto odkopać Wartę?

  • Gazeta Wyborcza Poznań
  • 06-10-2009
  • drukuj
Odkopania zasypanego w 1969 r. starego koryta Warty chce grupa poznańskich naukowców, miasto odrzuca ideę jako zbyt kosztowną - donosi "Gazeta Wyborcza Poznań".

Grupa naukowców i parlamentarzystów walczy o odtworzenie zakola chwaliszewskiego, czyli tzw. starego koryta Warty. Chcą przywrócenia rzeki miastu. Magistrat pomysł zarzucił, stwierdził, że jest zbyt kosztowny.

- Zasypując kilometrowy odcinek starego koryta Warty, dokonano barbarzyńskiego czynu. Od tamtej pory miasto odwróciło się tyłem do rzeki - mówi prof. Bogumił Lewandowski z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Prof. Lewandowski jest inicjatorem odtworzenia zakola chwaliszewskiego i ożywienia tej części Poznania. Wraz z grupą naukowców i parlamentarzystów wystosował do władz samorządowych list w sprawie odtworzenia zasypanego koryta rzeki.

Obszar zasypanego koryta nie został zabudowany. Według prof. Lewandowskiego na terenie, na którym dziś znajdują się parkingi i dzikie zarośla, można stworzyć prawdziwą perełkę. - Zakole i jego brzegi mogłyby zostać przeznaczone na żeglugę, turystykę i rekreację. Dzięki temu powstałby w Poznaniu bulwar z tętniącymi życiem kafejkami - opowiada Lewandowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE