PARTNER PORTALU
  • BGK

Czyste pociągi: Nowa myjnia Kolei Mazowieckich

  • JL    5 października 2015 - 09:13
Czyste pociągi: Nowa myjnia Kolei Mazowieckich
Pod względem zaawansowania technologicznego oraz ochrony środowiska myjnia jest najnowocześniejszym takim obiektem w kraju. Fot. Mat. prasowe

W Tłuszczu otwarto myjnię taboru Kolei Mazowieckich, która jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w kraju. Zobacz film.
Jak informuje mazowiecki urząd marszałkowski, pod względem zaawansowania technologicznego oraz ochrony środowiska myjnia jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w kraju.

 

 

Oprócz hali, w której będą myte pojazdy, powstało zaplecze socjalno-gospodarcze. Myjnia będzie czynna przez cały rok a korzystać z niej będą pojazdy z Tłuszcza oraz sekcji warszawskich – z Ochoty i Grochowa.

– Kolejna inwestycja Kolei Mazowieckich potwierdza rozwój spółki, która wzmacnia swoją pozycję, rozbudowując zaplecze techniczne. To ważne nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia. Nowoczesna, niezależna myjnia daje możliwości lepszego dbania o pociągi, a to na pewno ucieszy pasażerów – zaznacza marszałek Adam Struzik.

Jak działa myjnia?

Budynek myjni może pomieścić wszystkie rodzaje składów użytkowanych przez Koleje Mazowieckie, w tym pięcioczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne. Możliwe jest również mycie dłuższych (przesuwanie).

Szczotki zamontowane na panelu myjącym dostosowują się do rodzaju mytego taboru: wysuwają się i zmieniają kąt nachylenia w zależności od kształtu mytego pojazdu.

Aby skutecznie umyć powierzchnię na dachu, zamontowano specjalne, elektrycznie wysuwane podesty. Na górze, tuż pod dachem, został zamontowany specjalny łańcuch doprowadzający prąd i wodę. Można go zwijać na odcinku 100 m. Jest to pierwsza taka aplikacja w Polsce.

Ekologiczne rozwiązania

Myjnia jest budynkiem niezależnym od miejskiego wodociągu i kanalizacji. Woda pozyskiwana jest z własnej studni oraz deszczówki. Ścieki są wstępnie oczyszczane we własnej oczyszczalni. Energia jest uzyskiwana m.in. z lamp solarnych zamontowanych na dachu budynku.

Ponadto myjnia ma nowoczesną kotłownię. Od marca do października woda będzie podgrzewana tylko przez lampy solarne i nie będzie potrzeby załączania kotła.

Inwestycję zrealizowano przy wykorzystaniu środków własnych. Jej koszt to 18,7 mln zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.