PARTNER PORTALU
  • BGK

Czyżew za dotację z UE przygotuje teren dla inwestorów

  • PAP    29 kwietnia 2011 - 14:41
Czyżew za dotację z UE przygotuje teren dla inwestorów

Około 5 hektarów terenów dla inwestorów przygotuje gmina Czyżew dzięki dotacji, jaką otrzyma na ten cel z Unii Europejskiej.
Wniosek złożony przez samorząd Czyżewa jest jednym z nielicznych wniosków od podlaskich gmin, które chcą skorzystać z unijnych pieniędzy, by przygotować tereny pod inwestycje. Wniosek Czyżewa został pozytywnie oceniony i otrzyma dofinansowanie, brakuje jedynie formalnej decyzji zarządu województwa w tej sprawie.

Ma być ona podjęta na jednym z najbliższych posiedzeń zarządu – poinformowała Urszula Mirończuk z Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Wartość projektu Czyżewa to 4,4 mln zł, z czego 3,5 mln zł to koszty kwalifikowane. Z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego samorząd otrzyma 89,9 proc. tych kosztów, czyli ponad 3,2 mln zł.

Za te pieniądze będzie przygotowanych pod inwestycje około 5 hektarów miejskich gruntów, które od lat są przeznaczone na ten cel w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – powiedział sekretarz gminy Andrzej Załuski.

Powstanie droga dojazdowa do tych terenów oraz wszelka niezbędna infrastruktura techniczna. Gmina ma już pozwolenie na budowę, co oznacza, że prace będą mogły ruszać jeszcze w tym roku. Na terenach tych mogą powstać magazyny, hurtownie, ale też nieuciążliwe dla środowiska zakłady produkcyjne.

Czyżew odzyskał prawa miejskie 1 stycznia 2011 roku. Jak mówiła wówczas burmistrz Anna Bogucka, Czyżew liczy, że pozwoli to pozyskać inwestorów. Zachętą mają być właśnie m.in. przygotowane tereny inwestycyjne.

Podlaski Urząd Marszałkowski prowadzi kolejny konkurs na dotacje unijne na przygotowanie terenów inwestycyjnych. Wniosek planuje złożyć miasto Łomża. Jak zapowiadał kilka tygodni temu w rozmowie z PAP wiceprezydent Łomży Beniamin Dobosz, ma to się stać w najbliższym czasie.

Dotychczas z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego kilka podlaskich gmin otrzymało dotacje na przygotowanie terenów inwestycyjnych. To Białystok, Łapy, Wysokie Mazowieckie i Zambrów. W Białymstoku i Łapach dofinansowane zostało uzbrojenie terenów pod podstrefy stref ekonomicznych Suwalskiej (Białystok) i Tarnobrzeskiej (Łapy).

Grunty przygotowało też Wysokie Mazowieckie; pierwsze tereny w tym mieście już znalazły nabywców wśród inwestorów. Zambrów rozbudowuje Zambrowski Park Przemysłowy, gdzie działają już firmy. Pieniądze w Regionalnym Programie Operacyjnym na tereny inwestycyjne są, ale brakuje na nie chętnych.

Jak wielokrotnie podkreślały władze województwa podlaskiego, samorządy wolą zdobywać dotacje i realizować inwestycje takie jak drogi, wodociągi czy budować hale sportowe, bo ich efekty widać od razu. Trudno jest przekonać samorządy, że warto mieć gotowy teren, bo znaleziony inwestor w dłuższej perspektywie to większe korzyści dla gminy i jej mieszkańców.

Tereny dla inwestorów przygotowywały dzięki unijnym dotacjom również Zambrów (I etap parku przemysłowego), Kolno i Czarna Białostocka, ale z programu Rozwój Polski Wschodniej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.