PARTNER PORTALU
  • BGK

Dąbrowa Górnicza: PKP PLK wyremontuje 8 km torów

  • PAP/TK    21 lutego 2018 - 17:40
Dąbrowa Górnicza: PKP PLK wyremontuje 8 km torów
Remont torów i dworca w Dąbrowie Górniczej zakończy się pod koniec 2019 r. (Fot. PKP PLK)

PKP Polskie Linie Kolejowe wyremontuje odcinek 8 km torów w Dąbrowie Górniczej, na trasie Katowice - Kielce. W środę 21 lutego spółka ogłosiła przetarg na wykonanie prac, których szacunkowa wartość wynosi 42 mln zł.
  • Ogłoszenie przetargu na remont torów w Dąbrowie Górniczej jest częścią szacowanego na ponad 200 mln zł projektu PLK "Prace na liniach kolejowych nr 62, 660 na odcinku Tunel - Bukowno - Sosnowiec Płd.".
  • Pociągi pasażerskie będą mogły rozwijać prędkość do 120 km/h, a towarowe do 100 km/h/
  • Zakończenie prac w Dąbrowie Górniczej planowane jest na koniec 2019 roku. 

To część szacowanego na ponad 200 mln zł projektu PLK "Prace na liniach kolejowych nr 62, 660 na odcinku Tunel - Bukowno - Sosnowiec Płd.", finansowanego z budżetu państwa. Zarządca kolejowej infrastruktury wskazuje, że to jedno z zadań, które ułatwi m.in. przewóz towarów na Górnym Śląsku.

W tym przypadku prace obejmują linię położoną w Zagłębiu Dąbrowskim. Ogłoszony teraz przetarg dotyczy odcinka Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce - Dąbrowa Górnicza Wschodnia. Obejmuje remont ok. 8 km torów, czterech obiektów inżynieryjnych, urządzeń sterowania ruchem kolejowym, sieci trakcyjnej i infrastruktury do obsługi podróżnych.

Czytaj także: PKP PLK planuje remonty i budowę nowych linii kolejowych

Obecnie kursuje tamtędy w ciągu dnia m.in. pięć par pociągów Przewozów Regionalnych relacji Katowice - Sędziszów i Katowice - Kielce. Ruch pospieszny między Katowicami i Kielcami odbywa się inną trasą, przez Centralną Magistralę Kolejową. Przejazd pociągów osobowych między Dąbrową Górniczą Strzemieszycami i Dąbrową Górniczą Wschodnią zajmuje zgodnie z obecnym rozkładem jazdy cztery minuty.

PLK podały, że w efekcie remontu składy pasażerskie będą mogły rozwijać tam prędkość do 120 km/h, a towarowe do 100 km/h (obecnie 70 km/h). Podniesienie prędkości umożliwi m.in. wymiana torów oraz 14 rozjazdów, które zostaną wyposażone w urządzenia elektrycznego ogrzewania.

Podpisanie umowy na odcinek Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce - Dąbrowa Górnicza Wschodnia planowane jest na lipiec 2018 r., a zakończenie wszystkich prac na IV kwartał 2019 r.

W Krajowym Programie Kolejowym cały projekt "Prace na liniach kolejowych nr 62, 660 na odcinku Tunel - Bukowno - Sosnowiec Płd. " szacowany jest łącznie na ponad 200 mln zł, przy finansowaniu z budżetu państwa.

Budowa i remonty dworców w całej Polsce

W jego ramach z końcem stycznia br. PLK ogłosiły też przetarg na zaprojektowanie i wykonanie prac na liczącym ok. 20 km odcinku Charsznica - Wolbrom - Jaroszowiec Olkuski w woj. małopolskim. Tamte prace, których szacunkowy koszt wyniesie ok. 100 mln zł, planowane są na lata 2018-2020.

Według wcześniejszych informacji zarządcy kolejowej infrastruktury na projekt dotyczący połączenia Tunel - Bukowno - Sosnowiec Płd. przeznaczono już w latach 2016-2018 ok. 40 mln zł. W 2017 r. zakończono prace na odcinku Bukowno - Sławków. Obecnie prowadzone są na odcinku Olkusz - Bukowno.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.