Decybele blokują budowę dróg

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza
  • 06-04-2010
  • drukuj
Marszałkowie wszystkich województw skierowali do Ministerstwa Infrastruktury wniosek o podniesienie dopuszczalnego poziomu hałasu w mieszkaniach przy drogach.
Decybele blokują budowę dróg

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, w domach stojącym przy drodze hałas nie powinien przekraczać 55 decybeli. W Niemczech – 65 decybeli. Przy budowie całkowicie nowej drogi spełnienie norm jest łatwe, bo albo biegnie ona daleko od domów, albo łatwo zaprojektować wzdłuż niej ekrany dźwiękochłonne.

Gorzej, gdy przychodzi przebudować drogę już istniejącą. W wielu miejscach modernizacji nie da się zrobić tak, żeby wypełnić polskie normy. A jeśli się da, to za horrendalne pieniądze. Zdaniem małopolskiego wicemarszałka Romana Ciepieli kurczowe trzymanie się przepisów albo wyklucza przebudowę, albo podnosi cenę kilometra drogi trzykrotnie, bo tyle trzeba wydać na ekrany.

Zarządy województw zaproponowały podwyższenie progu dopuszczalnego hałasu do poziomu obowiązującego w Niemczech. Chcą też wprowadzenia odrębnych przepisów dla przebudowy dróg już istniejących oraz dla dróg nowych.

Zmiany w ustawach byłyby też korzystne dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. By drogi krajowe spełniały wszystkie najsroższe normy hałasu, na ekrany dźwiękochłonne trzeba by wydać dziś ok. 5 mld zł – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nie będzie mi tu żaden Marszałek podnosił poziomu hałasu w moim mieszkaniu. W swoim niech sobie podnosi. Rzeczywiście przerażające. Cz oni nie rozumieją, że zanieczyszczenie hałasem rujnuje środowisko. Cz wiedzą, że hałas jest przyczyną wielu chorób? Draństwo!

WłodzimierzL, 2011-08-08 23:31:12 odpowiedz

Urzędniczy tupet jest przerażający - zamiast likwidować przyczyny hałasu, obniża się normy. Wiadomo - to można zrobić jednym pociagnięciem pióra

Izabella Byszewska, 2010-04-06 15:59:09 odpowiedz

Zamiast zmieniac przepisy, nalezy budowac ciche nawierzchnie o specjanych recepturach z odpowiednimi dodatkami tlumiacymi halas tak jak to sie robi w szwajcarji lub niemczech

Ziaja Jan, 2010-04-06 13:31:46 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE