PARTNER PORTALU
  • BGK

Decyzja wojewody umożliwi przebudowę alei Wojska Polskiego w Radomiu

  • PAP/MIW    7 kwietnia 2018 - 18:29
Decyzja wojewody umożliwi przebudowę alei Wojska Polskiego w Radomiu
Wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz (fot. mazowieckie.pl)

Do września 2020 r. ma być przebudowana aleja Wojska Polskiego w Radomiu, która jest ważnym elementem ruchu tranzytowego dróg krajowych nr 12 i 9. Wojewoda mazowiecki nadał rygor natychmiastowej wykonalności decyzji zezwalającej na realizację tej inwestycji drogowej.
Jak poinformował na sobotniej (7.04) konferencji prasowej wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz, dzięki decyzji wojewody, Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu będzie mógł niezwłocznie rozstrzygnąć przetarg i podpisać umowę z wykonawcą, mimo odwołania jednego z mieszkańców do Ministerstwa Infrastruktury.

Standowicz zaznaczył, że przebudowa alei Wojska Polskiego będzie wiązała się z wykupem ponad 20 hektarów gruntów. Szacuje się, że będzie to kosztować Skarb Państwa ponad 20 mln zł.

- Ogłosiliśmy przetargi na wyłonienie rzeczoznawcy, który wykona 90 operatów dotyczących 160 działek - powiedział wicewojewoda.

Aleja Wojska Polskiego leży w ciągu dróg krajowych nr 9 i 12. Trasą odbywa się ruch tranzytowy w kierunku Lublina, a także Rzeszowa. Droga jest w bardzo złym stanie technicznym, wymaga więc pilnej i gruntownej modernizacji.

W marcu ogłoszono przetarg na przebudowę trasy. Otwarcie ofert zaplanowano na 8 maja. Zwycięzca przetargu będzie miał czas na wykonanie prac do września 2020 roku.

Projekt zakłada przebudowę alei Wojska Polskiego na odcinku od ronda ks. Popiełuszki do ronda Matki Boskiej Fatimskiej wraz z rozbiórką istniejących i budową nowych wiaduktów nad torami kolejowymi. Po przebudowie aleja będzie drogą dwujezdniową. W ramach tego samego zadania planowana jest rozbudowa ulicy Żółkiewskiego od linii kolejowej nr 8 do ronda ks. Popiełuszki wraz z rondem oraz wlotem od strony ulicy Kozienickiej. Przebudowana zostanie także ulica Zwolińskiego od ronda do granicy miasta.

Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 116 mln zł. Zostanie ona zrealizowana z 80-procentowym dofinansowaniem z budżetu państwa. Kwota 93 mln zł ma być przekazywana miastu w trzech transzach. W tym roku będzie to ponad 28 mln zł. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.