PARTNER PORTALU
  • BGK

Dekomunizacja: rozpoczęła się rozbiórka pomnika Świerczewskiego w Jabłonkach

  • TK    21 lutego 2018 - 11:41
Dekomunizacja: rozpoczęła się rozbiórka pomnika Świerczewskiego w Jabłonkach
Trwa rozbiórka pomnika generała Świerczewskiego (Fot. wikimedia.commons)

W środę 21 lutego w Jabłonkach, rozpoczął się demontaż pomnika gen. Karola Świerczewskiego. Rozbiórka planowana była od roku.
Demontaż pomnika, znajdującego się na terenie Nadleśnictwa Baligród, planowany był już od ponad roku. Koszt operacji to 52 tys. zł i pokryje je z własnych środków nadleśnictwo, po czym wystąpi o zwrot tych nakładów ze Skarbu Państwa za pośrednictwem wojewody podkarpackiego.

Jak mówił we wtorek rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, gen. "Walter" to postać bardzo kontrowersyjna w naszej historii. "Apele i petycje o usunięcie pomnika z przestrzeni publicznej kierowano do władz od wielu lat" - przypomniał.

Czytaj także: Podkarpackie: Pomnik generała Świerczewskiego w Jabłonkach zostanie rozebrany

Istnienie pomnika w opinii IPN kłóci się z zasadami szacunku pamięci narodowej, jak również pozostaje w sprzeczności z przepisami zabraniającymi gloryfikacji systemów totalitarnych.

Pomnik, według projektu Franciszka Strynkiewicza, stoi w miejscu, gdzie zginął Świerczewski, śmiertelnie raniony w zasadzce UPA 28 marca 1947 roku.

Fragmenty obelisku znajdą się w muzeum pomników propagandy w Podborsku.

Czytaj także: Samorządy prześcigają się w pomysłach na ominięcie ustawy dekomunizacyjnej

Karol Świerczewski urodził się w 1897 r. w Warszawie, był generałem pułkownikiem Armii Czerwonej i generałem broni Wojska Polskiego. Podczas wojny polsko-bolszewickiej walczył przeciwko oddziałom Wojska Polskiego. Brał też udział w wojnie domowej w Hiszpanii.

Dr Mariusz Patelski z Uniwersytetu Opolskiego w rozmowie z PAP w ubiegłym roku, kiedy przypadała 70. rocznica śmierci "Waltera", podkreślił, że dla polskich komunistów Świerczewski był postacią nadzwyczajną.

"Jego imieniem nazywano nie tylko ważne ulice, ale również szkoły, fabryki, wznoszono pomniki, a nawet poświęcono mu trasę narciarską w Bieszczadach. Był to więc człowiek wyniesiony na piedestał. Było kilka powodów tak rozbudowanego kultu. Można powiedzieć, że od zawsze był komunistą. Cała jego kariera opierała się na służbie władzy sowieckiej i Armii Czerwonej, niemal od samego początku ich istnienia. Był też do przyjęcia przez część Polaków, ponieważ urodził się w Warszawie w 1897 r. i zginął z rąk Ukraińskiej Powstańczej Armii, która była odpowiedzialna za śmierć dziesiątek tysięcy Polaków" - powiedział Patelski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Rebus, 2018-02-21 14:52:52

    Ale on chociaż walczył o wolność a nie siedział u mamusi pod kołderką.