PARTNER PORTALU
  • BGK

Deptak w Gliwicach ze znacznym poślizgiem

  • 24gliwice.pl    27 marca 2013 - 10:26
Deptak w Gliwicach ze znacznym poślizgiem

O kilkanaście miesięcy opóźni się zapowiadana na 2012 rok przebudowa dzielnicy akademickiej wraz z budową deptaka.
Terminu prac wciąż nie znamy, wiemy natomiast jedno - tylu inwestycji drogowych w jednym roku kalendarzowym, w Gliwicach i ścisłym centrum miasta jeszcze nie było.

Wkrótce miną dwa lata od kiedy Politechnika Śląska, która wspólnie z miastem odpowiada za inwestycję, wybrała ciekawą koncepcję zagospodarowania terenu przy ulicy Akademickiej. Projekt zakłada posadzenie wielu drzew oraz utworzenie trawiastego wzniesienia i budowę ławeczek, ścieżek rowerowych oraz fontanny.

W związku z przebudową wyłączono fragment ulicy dla ruchu i wszystko wydawało się być na dobrej drodze. W czerwcu 2011 roku gliwicki magistrat poinformował, że remont mógłby ruszyć w 2012 roku.

Tak się jednak nie stało, głównie ze względu na przedłużające się kwestie formalne. Jak udało nam się dowiedzieć w Zarządzie Dróg Miejskich, dokumentacja w tej sprawie jest już gotowa. Uzyskano także pozwolenie na budowę.

W najbliższym czasie ma zostać ogłoszony przetarg na realizację inwestycji. Od jego przebiegu i rozstrzygnięcia uzależniony jest termin rozpoczęcia prac. Kiedy zatem drogowcy wyjdą na wyłączoną z ruchu samochodowego ulicę i rozpocznie się remont?

Biorąc pod uwagę zwyczajowy czas trwania procedur przetargowych - rozpisanie przetargu wraz ze specyfikacją, weryfikacja ofert (zakładając, że wpłyną) oraz zawarcie umowy z ewentualnym wykonawcą - można przypuszczać, że prace rozpoczną się w okolicach czerwca-lipca. Dzięki temu, przynajmniej w pierwszych miesiącach remontu obyłoby się bez utrudnień dla studentów Politechniki.

Zwłoka przy inwestycji niepokoi, choć powinniśmy się cieszyć, że planowanego remontu nie dosięgnął impas, podobny do tego, który ogarnął budowę zachodniej obwodnicy miasta. Możliwe jednak, że gdyby przebudowę ul. Akademickiej rozpoczęto zgodnie z pierwotnymi założeniami, w tej chwili dobiegałaby końca.

Już teraz śmiało możemy stwierdzić, że rok 2013 w Gliwicach będzie stał pod znakiem robót drogowych i tego, co się na ogół z tym wiąże - objazdów, rozkopów, korków oraz zmian w organizacji ruchu. Trzy największe inwestycje już trwają - budowa gliwickich odcinków Drogowej Trasy Średnicowej, kolejny etap przebudowy uliczek Starego Miasta oraz remont wiaduktu na Drodze Krajowej 88 w ciągu Alei Nowaka-Jeziorańskiego.

Do tego już wkrótce dojdą kolejne, pomniejsze inwestycje - m.in. przebudowa mostu nad Kłodnicą w ciągu ul. Zwycięstwa, remont popularnego „pajączka" (zbieg ulic Wieczorka, Kozielskiej, Daszyńskiego, Sobieskiego i Jasnogórskiej) oraz skrzyżowania ulic Dworcowej-Jana Pawła II-Dolnych Wałów-Mikołowskiej i Dunikowskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.