PARTNER PORTALU
 • BGK

Deweloper sam żłobka nie wybuduje. Woli zostawić to gminie

 • MIW    13 lutego 2016 - 16:38
Deweloper sam żłobka nie wybuduje. Woli zostawić to gminie
Bez planu i studium nie wyobrażam sobie rozwoju miasta - mówi Teobald Jałyński, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury w Jaworznie. (Fot. : www.youtube.pl).

• Plan miejscowy sporo kosztuje, ale jego brak może kosztować jeszcze więcej. 
• Urbaniści przyznają, że deweloperzy wolą inwestować w tereny poza planami miejskimi. 
• Z góry zakładają, że żłobki, czy przedszkola to nie ich sprawa, ale zadanie własne gminy.
- Bez planu i studium nie wyobrażam sobie rozwoju miasta. Plan to oczywiście zobowiązania finansowe, ale mamy do wyboru – albo go mamy i wtedy panujemy nad przestrzenią, albo go nie mamy i nie panujemy, ale wówczas to może okazać się jeszcze bardziej kosztowne – tak receptę na chaos przestrzenny w miastach widzi Teobald Jałyński, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury w Jaworznie.

Mówiąc wprost – określając zawczasu przeznaczenie danego terenu plan miejscowy pozwala uniknąć przykrych „niespodzianek” i przestrzennego bałaganu w przyszłości. Tak skrupulatne wskazanie przeznaczenia nieruchomości nie wszystkim musi się jednak podobać. Wśród niezadowolonych często są planujący inwestycje mieszkaniowe deweloperzy.

- Oni wolą inwestować w tereny poza planami miejskimi – przyznaje Aneta Werner – Wilk, naczelnik biura urbanistycznego Urzędu Miejskiego w Opolu. W takich przypadkach inwestor ogranicza się do wybudowania jedynie tego, co później będzie mógł sprzedać. Rzecz w tym, że z punktu widzenia przyszłych mieszkańców same budynki mieszkaniowe to jeszcze nie wszystko. Potrzebne są drogi dojazdowe, sieć wodociągowa, szkoły, przedszkola, czy placówki ochrony zdrowia.

- Tymczasem developer z góry zakłada, że żłobki, czy przedszkola to nie jego sprawa, że to zadanie własne gminy. A nam jako samorządom nie na wszystko nam starcza środków – komentuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Artykuł powstał na podstawie debaty Portalsamorzadowy.pl pt. „Projektowanie miasta – chaos przestrzenny kosztuje”, która odbyła się 12 lutego 2016 r., ramach 4 Design Days w Katowicach. Pełny zapis wyjątkowej dyskusji i wnioski z niej płynące niebawem do przeczytania w naszym portalu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • glaertes, 2016-02-15 10:31:25

  Developerzy to kurw....korumpują władze lokalne, zawyżają ceny, wchodzą w zmowy cenowe! To mafia
 • szwagierszwagra, 2016-02-14 05:16:57

  Za to gmina, zleci szwagrowi a on wybuduje, za podatników pieniądze. Potem, gmina a właściwie Starostwo Powiatowe, te przedszkola sprzeda drugiemu szwagrowi, za psi grosz, jak to się stało w Stargardzie Szczecińskim. Jedno z przedszkoli, najpierw podpalono aby taniej sprzedać, bo chętnych, nie było.... Jak ktoś nie uwierzy, to niech przyjedzie do Stargardu Szczecińskiego i zapyta mieszkańców. Obecnie, będzie budowane nowe przedszkole. Mój szwagier będzie budować.  rozwiń