PARTNER PORTALU
  • BGK

Deweloperzy zmieniają strategię - znów najważniejsze największe miasta

  • PropertyNews.pl    12 marca 2015 - 12:41
Deweloperzy zmieniają strategię - znów najważniejsze największe miasta

Agnieszka Mielcarz, dyrektor Działu Retail Asset Management Knight Frank (fot.propertynews.pl)

Po chwilowym spowolnieniu w ostatnich latach, najbliższy rok przyniesie wzrost aktywności deweloperów w zakresie projektów handlowych realizowanych w głównych aglomeracjach w Polsce. To właśnie na nie przypada niemal 60 proc. z wolumenu powierzchni będącej w budowie - wynika z najnowszego raportu Knight Frank „Polska - rynek komercyjny w 2014 roku".
Eksperci firmy oczekują również kontynuacji trendu modernizacji centrów starszej generacji oraz rozwoju ulic handlowych.

Według raportu Knight Frank podsumowującego rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce, na koniec 2014 roku zasoby powierzchni handlowej w Polsce wynosiły 11,5 mln mkw. W ostatnim czasie aktywność deweloperów skupiała się głównie w miastach poniżej 400 tys. mieszkańców, gdzie w minionym roku zrealizowano 94 proc. nowej powierzchni. Ten rok i kolejne lata mogą jednak przynieść odwrócenie tego trendu i rosnącą podaż nowych projektów w głównych aglomeracjach.

- Na koniec 2014 roku w budowie było niemal 900.000 mkw. powierzchni handlowej. Niemal 60 proc. podaży w trakcie realizacji zlokalizowane jest w głównych aglomeracjach (pomimo wysokiego wskaźnika nasycenia na tych rynkach), podczas gdy na koniec 2013 roku udział ten wynosił zaledwie 20 proc. Na tak wysoki wolumen wpłynęło kilka wielkoskalowych projektów, m.in. Posnania w Poznaniu (100.000 mkw.), Sukcesja w Łodzi (57.000 mkw.) czy trójmiejskie Forum Radunia (62.000 mkw.) i Galeria Metropolia (33.700 mkw.) - podsumowuje Bożena Kozłowska, konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • glewski, 2015-03-12 15:00:58

    Tak trzymać! Niszczyć lokalne sklepiki, niech bydło wie, że mamy XXI wieku globalnego ocieplenia stosunków kapitalistyczno-niewolniczych! Niech nam żyją Freshe, Żabki, Biedronki i Małpki Express dla miliona rozanielonych Mrówek Z