PARTNER PORTALU
  • BGK

Dla kierowców i podróżnych kolei

  • AW    7 lutego 2013 - 20:25
Dla kierowców i podróżnych kolei

W gminie Błonie (pow. warszawski zachodni) do użytku mieszkańców oddano blisko 12 km wyremontowanych dróg oraz parking wybudowany w ramach projektu „Parkuj i jedź”.
Jak podaje urząd marszałkowski, parking w Błoniu powstał w pobliżu dworca PKP przy ul. Kolejowej. Znajdują się na nim 154 miejsca parkingowe, w tym 9 przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Można tam także zostawić rower lub motocykl.

Obiekt jest ogrodzony, objęty monitoringiem elektronicznym oraz ubezpieczeniem OC. Do wjazdu na parking upoważnia bilet parkingowy, natomiast docelowo przewiduje się również wprowadzenie abonamentowej karty zbliżeniowej.

Całkowity koszt inwestycji to blisko 2 mln zł. Połowa kwoty pochodziła z budżetu województwa mazowieckiego, a druga ze środków gminy Błonie - inwestora zastępczego. Zarządcą parkingu jest spółka „Koleje Mazowieckie - KM".

- Otwarty właśnie parking to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy w codziennej podróży do pracy korzystają z transportu kolejowego. Teraz będą mogli zostawić swój samochód czy rower w miejscu do tego przeznaczonym, a co najważniejsze bezpiecznym - powiedział marszałek Adam Struzik.

- Realizację projektu „Parkuj i Jedź" rozpoczęliśmy w 2005 r. wspólnie z władzami samorządu województwa oraz poszczególnych miast i gmin z Mazowsza. To już dziewiąty nowoczesny parking w regionie. Jestem przekonany, że będzie dobrze służył mieszkańcom Błonia - podsumował prezes zarządu spółki „Koleje Mazowieckie - KM" Artur Radwan.

System „Parkuj i Jedź" stanowi integralną część kolejowego transportu pasażerskiego. Oferta skierowana jest do tych pasażerów Kolei Mazowieckich, a także innych przewoźników, którzy mieszkają w pewnym oddaleniu od stacji kolejowej, ale nie chcą rezygnować z wygodnego, ekologicznego i szybkiego transportu, jakim jest kolej.

Dzięki dotacji, gmina Błonie wzbogaciła się także o prawie 12 km wyremontowanych dróg. W ramach RPO WM 2007-2013 przebudowano słabej jakości drogi gminne. Wykonano solidną podbudowę, odwodnienia, chodniki. Powstały ciąg drogowy biegnący od miejscowości Bieniewice przez Pass (gdzie przebudowano 2 mosty), Wawrzyszew, Białuty, Radzików do wsi Białutki i Witki łączy południową i północną część gminy. Koszt prac wyniósł blisko 20 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to 11,7 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.