PARTNER PORTALU
  • BGK

Dla kogo dotacje na zabytki

  • ZWI    17 kwietnia 2013 - 12:53

Pierwsze półrocze każdego roku to czas, kiedy prace renowacyjne obiektów zabytkowych toczą się szczególnie intensywnie – również ze względu na przypadający 18 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.
W bieżącym roku Międzynarodowy Dzień Ochrony zabytków odbędzie się już po raz trzydziesty. Z tej okazji do Łowicza zaproszeni zostali goście honorowi - Paulina Florjanowicz dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Piotr Żuchowski sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i generalny konserwator zabytków.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków został ustanowiony przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS w 1983 roku i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym. Celem obchodów jest przede wszystkim przybliżenie społeczeństwu problemów ochrony kulturowego dziedzictwa.

Z danych zebranych i zanalizowanych przez Instytut Inwestycyjno-Przetargowy PressInfo.pl, w pierwszym kwartale 2013 roku (od stycznia do marca), przyznano 358 dotacji na zabytki. Jest to niemal identyczna ilość w porównaniu do poprzedniego, czyli IV kwartału 2012 roku - było to wtedy 343 takich dotacji.

Najwięcej informacji o przyznanych dotacjach w omawianym temacie, pojawiło się w lutym - 68% całości w okresie I kwartału. W marcu 31%, a sam początek roku - styczeń tylko 1%.

W I kwartale 2013 roku najwięcej dotacji na prace budowlane przy zabytkach otrzymali beneficjenci z województwa małopolskiego - 103 (29%). Na drugim miejscu plasuje się województwo dolnośląskie z wynikiem - 57 dotacji (16%). Różnica pomiędzy pierwszym, a drugim miejscem jest zatem znaczna.

Województwo kujawsko-pomorskie z wynikiem 48 dotacji (13%) zajęło trzecie miejsce, zamykając tym samym listę najhojniej obdarowanych beneficjentów. Województwa podlaskie oraz świętokrzyskie - z 1% udziałem dla każdego z nich w uzyskanych dotacjach - w tym zestawieniu jest ostatnie.

Szczegółowe dane w dziale multimedia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.