PARTNER PORTALU
  • BGK

Dla zabawy miasto kupiło koszary

  • PAP    16 kwietnia 2012 - 17:07
Dla zabawy miasto kupiło koszary

Miasto Gdańsk kupiło i oddało w użytkowanie Centrum Hewelianum tzw. "nowe koszary" - jedyny z wielu obiektów na gdańskim Grodzisku, który nie należał do miasta, a do prywatnej firmy. W koszarach powstaną kolejne multimedialne wystawy służące nauce przez zabawę.
Budynek "nowych koszar" leży na terenie Grodziska - należącego do miasta 25-hektarowego obszaru z dawnymi obiektami fortyfikacyjnymi, w części których działa Centrum Hewelianum - zespół multimedialnych wystaw prezentujących naukę w sposób atrakcyjny dla dzieci i młodzieży.

Trzykondygnacyjne "nowe koszary" liczą sobie w sumie 1,3 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni. Jak dotąd był to jedyny obiekt na terenie Grodziska, który należał nie do miasta, a do prywatnej firmy - Telekomunikacji Polskiej. "Kupiliśmy ten budynek za cztery miliony złotych, tym samym wszystkie obiekty na terenie Grodziska należą już do miasta" - poinformowała w poniedziałek PAP Magdalena Rusakiewicz z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Tuż po kupnie miasto Gdańsk przekazało budynek w użytkowanie miejskiej instytucji prowadzącej Centrum Hewelianum. Jak poinformowała PAP reprezentująca Centrum Lucyna Rokitiańska, ruszyły właśnie prace nad koncepcją zagospodarowania obiektu. "Z pewnością będzie on służył celom edukacyjnym, nie wiemy jeszcze jednak, co dokładnie w nim się znajdzie" - powiedziała Rokitiańska.

Gdańskie Grodzisko to położony w śródmieściu Gdańska - na tyłach głównego dworca kolejowego, liczący sobie ok. 25 hektarów pagórkowaty teren, na którym rozlokowanych jest kilkadziesiąt różnego rodzaju murowanych obiektów - schronów, kaponier, koszar, składnic amunicji itp. Obiekty te powstały głównie w XIX wieku, a służyły niegdyś obronie miasta.

Przed kilkoma laty samorząd Gdańska postanowił zagospodarować zaniedbane dotąd tereny poforteczne. Do 2008 r. udało się uporządkować zieleń i przywrócić XIX-wieczny wygląd fortyfikacjom ziemnym oraz 18 różnego typu budowlom obronnym o łącznej powierzchni użytkowej 1,2 tys. mkw. W murowanych obiektach fortecznych powstała wystawa prezentująca historię samych fortów, a w największym z nich - tzw. Kaponierze Południowej - urządzono ekspozycje poświęcone fizyce i astronomii, w tym stanowiska multimedialne, na których samodzielnie można wywołać falę tsunami, zbadać, jak działa elektrownia jądrowa czy obejrzeć Słońca w trójwymiarowej projekcji.

W 2010 roku rozpoczął się kolejny projekt, w ramach którego do końca tego roku odnowionych zostanie kilka innych historycznych budynków fortyfikacyjnych, w tym koszary schronowe, bateria moździerzy oraz galeria strzelecka. W odrestaurowanych wnętrzach powstaną kolejne nowoczesne, interaktywne wystawy poświęcone fizyce, matematyce itp. W sumie w ramach tego projektu Centrum uzyska ok. 2 tysięcy mkw. powierzchni w pofortecznych obiektach, zagospodarowany zostanie tzw. majdan, czyli znajdujący się w centrum Grodziska duży plac. Cała inwestycja pochłonie 22 mln zł, z czego połowa pochodzi z funduszy unijnych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.