PARTNER PORTALU
  • BGK

Dlaczego kupiliśmy Pendolino?

  • PAP    25 września 2013 - 15:02
Dlaczego kupiliśmy Pendolino?

Żadna z polskich firm nie była w stanie dostarczyć produktu, który potrzebowały PKP Intercity, ogłaszając przetarg na pociągi najwyższej klasy premium, tj. Pendolino - powiedział w środę minister transportu Sławomir Nowak.
We wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński skrytykował zakup pociągów Pendolino. Jego zdaniem tabor powinien być zamawiany u krajowego producenta. Rządowi PO-PSL zarzucił marnowanie szans na rozwój polskiego przemysłu i sprzyjanie zagranicznym interesom.

W środę podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w Gdańsku minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak, odnosząc się do tej wypowiedzi, powiedział dziennikarzom, że "polskie firmy w ogóle nie wystartowały w przetargu na pociągi klasy najwyższej premium, dostosowane do dużych prędkości, tj. Pendolino".

"Uważam, że Polacy zasługują na to, aby podróżować komfortowymi, nowoczesnymi pociągami, dlatego kupujemy pociągi klasy najwyższej" - tłumaczył.

"Jedyną firmą, która wystartowała w tym konkursie ofert był Alstom i w tym pociągu będą polskie elementy i podzespoły" - dodał. Zwrócił uwagę, że PKP Intercity czy PKP Cargo "dedykują zlecenia również dla polskiego rynku". Poinformował, że "zlecenia wartości ok. pół miliarda złotych PKP Intercity już ulokowało lub w najbliższym czasie ulokuje w Pesie Bydgoszcz SA". Powiedział, że "na etapie ostatnich ustaleń w komisji odwoławczej jest przetarg na zakup 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych na 160 km/ godz. o wartości 1,5 mld zł, który wygrał polski Newag".

"Lepiej, żeby prezes Kaczyński najpierw policzył, ile jego rząd wydał na modernizację taboru, a ile my wydajemy, również u polskich producentów, to wtedy nie używałby tak radykalnych poglądów, tak niepopartych żadnym argumentem" - mówił Nowak.

Ocenił, że "jest to typowa logika Jarosława Kaczyńskiego". "Rozumiem, że w związku z tym zakaże posłom PiS podróżować Pendolino w grudniu 2014 roku" - dodał. "Będzie to bardzo konsekwentnie sprawdzane, czy wsiadają czy nie" - powiedział.

Minister Nowak uczestniczył w środę w Gdańsku w konferencji Grupy PKP pt. "Powrót pasażerów do kolei - plan działania", która odbyła się podczas 10. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2013.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • glews, 2013-09-25 15:35:40

    W TYM BANTUSTANIE KRÓLUJĄ FAŁSZ I OBŁUDA!!! A KACYKOWIE SIEDZĄ LULKI [ALĄ I GRAJĄ NA SWOICH BĘBENKACH!!! BRAVO DONEK, BRAWO NOWAK, BRAWO GRAŚ I NIESIOŁOWSKI!!!
  • acha, 2013-09-25 15:15:26

    Kupiliśmy Pendolino, ponieważ lobbali tym zakupem prominentni (związani z Mazowieckim) ludzie z biura radcy handlowego we Wloszech już w latach dziewięćdziesiątych. Lobbowanie nie ustało. Pendolino miało swoje jazdy próbne w Polsce już wtedy - teraz nie ma ich pierwszy raz. Jechałam