PARTNER PORTALU
  • BGK

Dlaczego warto inwestować w polskich miastach?

  • Propertynews.pl    29 września 2015 - 16:49

Mimo biurokracji i zawiłego prawa podatkowego, polskie miasta są wciąż atrakcyjnym miejscem do inwestycji w nieruchomości – twierdzili zgodnie uczestnicy debaty „Dlaczego Polska? Jasne i ciemne strony inwestowania nad Wisłą” podczas konferencji Property Forum 2015.
Pierwszą przewagą naszego kraju jest zysk. – Zwrot z inwestycji w nieruchomości jest dwu, trzykrotnie wyższy niż w innych krajach Europy – wskazywał Ireneusz Jabłoński, wiceprezydent Łodzi.

Inwestorzy patrzą również na o wiele większy potencjał naszego kraju. – Spójrzmy, ile jeszcze w centrum Warszawy jest wolnych działek. Sto, dwieście? W Wiedniu nie ma ani jednej. Podobna sytuacja jest w innych dużych polskich miastach. Po prostu jest jeszcze gdzie inwestować – mówił Mirosław Januszko.

Uczestnicy debaty wymieniali obszary, w których konieczna byłaby poprawa. To z jednej strony wspomniany system prawny – m.in. brak instrumentów prawnych ułatwiających funkcjonowanie na rynku nieruchomości, z drugiej praktyka ich stosowania.

– W Stanach Zjednoczonych urzędnicy samorządowi dostają na koniec roku bonus, w zależności od tego ile inwestycji napłynęło na ich teren – mówił Maciej Dyjas. W polskich warunkach tak różowo nie jest, a konsekwencją jest to, co inwestorów na tym rynku boli najbardziej – nieprzewidywalność czasu. Trudno na początku procesu inwestycyjnego racjonalnie ocenić ile on zajmie – wliczając w to wszystkie czynności administracyjne. – To efekt braku planów zagospodarowania przestrzennego w wielu samorządach. Stąd nadużywanie urzędniczych decyzji. Stan wyjątkowy stał się permanentnym – mówił Andrzej Zabiegliński, wiceszef Katowickiej SSE.

Cały artykuł czytaj na Propertynews.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.