Do 2015 r. modernizacja tamy na Wiśle

Do 2015 r. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie planuje przeprowadzenie modernizacji tamy na Wiśle we Włocławku wraz z jej infrastrukturą oraz wykonanie prac związanych z poprawą zabezpieczeń przeciwpowodziowych na Zbiorniku Włocławskim.

Jak poinformował w środę rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Dariusz Bogacz, łączna wartość tych inwestycji, w znacznej części współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, to 152 mln zł.

- Wysokość dofinansowania unijnego wynosi 99 mln zł, pozostałe 53 mln zł to środki z budżetu beneficjenta - podkreślił Bogacz. Dodał, że rozpoczęcie robót na Zbiorniku Włocławskim planowane jest zgodnie z harmonogramem w 2011 r.

Przedsięwzięcie realizowane w ramach Projektu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko nosi nazwę: - Ekologiczne bezpieczeństwo stopnia wodnego Włocławek: modernizacja stopnia wodnego we Włocławku i poprawa bezpieczeństwa powodziowego zbiornika włocławskiego.

W jego ramach zostaną zrealizowane trzy zadania. Głównym będzie przebudowa i remont obiektów tamy we Włocławku, w tym zapory czołowej, systemu kontrolno-pomiarowego, jazu, śluzy żeglugowej z awanportami oraz przepławki dla ryb. Koszt tej inwestycji ma wynieść 42 mln zł.

Dwa kolejne zadania to: rozbudowa kosztem 40 mln zł zapory bocznej Borowiczki i wałów wstecznych rzeki Słupianki oraz lewego wału rzeki Rosicy na terenie Płocka oraz przebudowa zapór bocznych Nowy Duninów i Jordanów-Tokary-Radziwie pod Płockiem, a także makroniwelacja (udrożnienie) czaszy Zbiornika Włocławskiego - koszt inwestycji to 70 mln zł.

Tama na Wiśle we Włocławku została wybudowana w latach 1963-70. To mierząca ponad 600 metrów zapora wraz z elektrownią wodną. Utworzony po spiętrzeniu wody przez tamę Zbiornik Włocławski ma 57 km długości i 1,2 km szerokości. To największy pod względem powierzchni sztuczny zbiornik w Polsce.

W sierpniu 2009 r. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej oraz spółka Energa podpisały list intencyjny w sprawie budowy stopnia wodnego w Nieszawie, około 20 km poniżej zapory we Włocławku. Wartość inwestycji szacowana jest na 2,5 mld zł, a termin jej realizacji na 7 lat.

Tama w Nieszawie wraz z elektrownią wodną miałaby poprawić bezpieczeństwo funkcjonowania zapory we Włocławku oraz zwiększyć ochronę przeciwpowodziową terenów położonych wzdłuż Wisły, a także przyczynić się do wzrostu wielkości energii odnawialnej w krajowym bilansie energetycznym.

Podczas majowej fali wezbraniowej na Wiśle dopływ wody do tamy we Włocławku z górnego biegu rzeki wynosił około 6 tys. metrów sześciennych na sekundę i był jednym z największych od 1979 r. Część terenów położonych powyżej i poniżej zapory zostało dotkniętych powodzią. Najbardziej ucierpiały gminy Słubice i Gąbin pod Płockiem, gdzie po przerwaniu wału przeciwpowodziowego zostało zalanych około 6 tys. ha i ponad 20 miejscowości. Ewakuowano wtedy około 2,5 tys. ludzi i ponad 2,3 tys. zwierząt, w tym hodowlanych.

Spiętrzona przez cofające się wody Wisły rzeka Słupianka zagroziła wówczas zalaniem najniżej położonej dzielnicy Płocka - Borowiczki. Zagrożenie zażegnano, doraźnie wzmacniając wały Słupianki workami z piaskiem i kruszywem, a także folią. Prewencyjnie ogłoszono wtedy ewakuację około 400 osób. Naprawa uszkodzonych przez powódź wałów Słupianki ma rozpocząć się we wrześniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE