PARTNER PORTALU
  • BGK

Do 2015 r. potrwa modernizacja pałacu w Rogalinie

  • PAP    14 września 2012 - 19:57
Do 2015 r. potrwa modernizacja pałacu w Rogalinie

W 2015 roku otwarty będzie dla zwiedzających zmodernizowany i wyposażony Zespół Pałacowo-Parkowy w Rogalinie (Wielkopolskie). Prace będą kosztowały ponad 38,6 mln zł.
26 mln zł na ten cel pochodzić będzie ze środków unijnych. W ubiegły piątek umowę w tej sprawie z ministrem kultury podpisał dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zespół Pałacowo-Parkowy w Rogalinie jest oddziałem muzeum.

Całość prac będzie kosztować ponad 38 mln zł. Brakujące kwoty pochodzić będą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków własnych Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu Wojciech Suchocki, dzięki otrzymanemu dofinansowaniu zakończony zostanie program całościowej rewaloryzacji i modernizacji zabytkowych budynków i historycznych wnętrz.

"Po wielu latach będzie można w całości udostępnić zwiedzającym jeden z najpiękniejszych polskich zabytków. W latach 2007- 2009, w trakcie pierwszego etapu prac udało nam się wykonać podstawowe zadanie, czyli zabezpieczenie i odtworzenie głównego korpusu pałacu rogalińskiego. Teraz musimy wypełnić rezydencję, by tchnąć w nią życie" - powiedział.

Po zakończeniu realizacji pierwszego etapu projektu, gościom muzeum udostępniono galerię malarstwa, skrzydło północne obiektu, powozownię a także korpus główny budynku bez wyposażenia a jedynie z odtworzoną architekturą wnętrz. Na realizację tego etapu wydano ponad 15,5 mln zł.

Jak wyjaśnił Suchocki, program rewaloryzacji rogalińskiej rezydencji zakłada odtworzenie historycznych wnętrz i otoczenia w kształcie nadanym przez właścicieli do końca XIX w. i na początku XX w.

<!-- pagebreak //-->

"Chcemy zrobić wszystko, by odtworzyć dwie najbardziej reprezentacyjne przestrzenie tej rezydencji: zbrojownię i bibliotekę" - powiedział.

Pomieszczenia zostaną wyposażone w tkaniny, meble, oświetlenie, obrazy i obiekty rzemiosła artystycznego. Przygotowana zostanie ekspozycja dla osób niedowidzących i niewidomych, zaplanowano też dalsze prace modernizacyjne i remontowe w kompleksie W ramach projektu uruchomiony zostanie też portal internetowy z wirtualnym muzeum oraz system informatyczny dostarczający główne informacje zwiedzającym.

Joanna Nowak, kierownik oddziału muzeum w Rogalinie powiedziała, że znaczną część wyposażenia trzeba będzie odtworzyć. Do czasów obecnych zachowała się część kolekcji obrazów, niewielka część mebli i żyrandoli.

Rezydencja w Rogalinie została zbudowana w latach 1768-1776 jako rodowa siedziba Kazimierza Raczyńskiego, starosty generalnego Wielkopolski, od 1782 r. marszałka koronnego na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Późnobarokowe założenie pałacowo-parkowe przetrwało do dziś w pierwotnym kształcie.

Pałac w Rogalinie jest jednym z najwybitniejszych przykładów architektury rezydencjonalnej w Polsce. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.