Do 2015 r. potrwa modernizacja pałacu w Rogalinie

W 2015 roku otwarty będzie dla zwiedzających zmodernizowany i wyposażony Zespół Pałacowo-Parkowy w Rogalinie (Wielkopolskie). Prace będą kosztowały ponad 38,6 mln zł.
Do 2015 r. potrwa modernizacja pałacu w Rogalinie
26 mln zł na ten cel pochodzić będzie ze środków unijnych. W ubiegły piątek umowę w tej sprawie z ministrem kultury podpisał dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zespół Pałacowo-Parkowy w Rogalinie jest oddziałem muzeum.

Całość prac będzie kosztować ponad 38 mln zł. Brakujące kwoty pochodzić będą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków własnych Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu Wojciech Suchocki, dzięki otrzymanemu dofinansowaniu zakończony zostanie program całościowej rewaloryzacji i modernizacji zabytkowych budynków i historycznych wnętrz.

"Po wielu latach będzie można w całości udostępnić zwiedzającym jeden z najpiękniejszych polskich zabytków. W latach 2007- 2009, w trakcie pierwszego etapu prac udało nam się wykonać podstawowe zadanie, czyli zabezpieczenie i odtworzenie głównego korpusu pałacu rogalińskiego. Teraz musimy wypełnić rezydencję, by tchnąć w nią życie" - powiedział.

Po zakończeniu realizacji pierwszego etapu projektu, gościom muzeum udostępniono galerię malarstwa, skrzydło północne obiektu, powozownię a także korpus główny budynku bez wyposażenia a jedynie z odtworzoną architekturą wnętrz. Na realizację tego etapu wydano ponad 15,5 mln zł.

Jak wyjaśnił Suchocki, program rewaloryzacji rogalińskiej rezydencji zakłada odtworzenie historycznych wnętrz i otoczenia w kształcie nadanym przez właścicieli do końca XIX w. i na początku XX w.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE