PARTNER PORTALU
  • BGK

Do 2020 roku powstanie most na Wiśle w Nowym Korczynie

  • PAP    4 marca 2014 - 17:51

- Najpóźniej do 2020 roku powstanie most na Wiśle w Nowym Korczynie łączący Świętokrzyskie z Małopolską. We wtorek przedstawiciele zarządów dróg wojewódzkich obu regionów podpisali umowę z firmą, która zaprojektuje przeprawę.
Najważniejszym elementem inwestycji będzie most zlokalizowany przy ujściu Nidy do Wisły w Nowym Korczynie. Ze wstępnych założeń wynika, że inwestycja będzie się składała z dwóch przepraw nad obiema rzekami. "Plany takiej inwestycji w tym miejscu liczą już dziesiątki lat" - przypomniał członek zarządu województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak.

Czytaj też:  Nowe prawa dla posiadaczy umów-zleceń

"Zależy nam, by powstała w ten sposób alternatywa dla przeciążonej dziś drogi krajowej nr 73 Kielce-Tarnów, która umożliwi szybkie i komfortowe połączenie Świętokrzyskiego z Małopolską i autostradą A4" - dodał.

Samo przygotowanie koncepcji inwestycji będzie kosztowało 432 tys. zł. Taką kwotę zaproponowało w przetargu przedsiębiorstwo "Promost Consulting" z Rzeszowa. Jak zauważył dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Damian Urbanowski, koszty budowy przeprawy na samej Wiśle mogą wynieść ok. 180 mln zł, czyli będą zbliżone do tych, jakie zainwestowano w budowany właśnie most w Połańcu między województwami świętokrzyskim i podkarpackim."Ostateczny koszt będzie uzależniony od kształtu decyzji środowiskowej" - podkreślił.

Władze województw ustaliły miedzy sobą, że wydatkami najpierw na dokumentację, a później na budowę mostu podzielą po połowie. Dojazdy do przeprawy sfinansują we własnym zakresie. Projekt ma powstać do czerwca 2015 roku. Realizację inwestycji zaplanowano na nową perspektywę budżetową UE na lata 2014-2020.

Obecnie w Nowym Korczynie połączenie między województwami zapewnia przeprawa promowa. Most powstanie jednak w zupełnie innym miejscu. Wcześniejsze plany przewidujące budowę mostu w miejscu kursowania promu, pokrzyżowało oprotestowanie decyzji środowiskowej. "Wyszło to na dobre, bowiem teraz mamy jeszcze lepszą koncepcję, która mam nadzieję zostanie szybko zrealizowana" - powiedziała dziennikarzom dyrektor Małopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Marta Maj.

Ruch pomiędzy województwem świętokrzyskim a wschodnią częścią małopolskiego odbywa się obecnie drogą krajową nr 73, która przecina Wisłę w pobliżu miejscowości Szczucin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.