PARTNER PORTALU
  • BGK

Do rewitalizacji potrzebne są nie tylko pieniądze

  • Housemarket.pl    27 lutego 2017 - 13:28
Do rewitalizacji potrzebne są nie tylko pieniądze
Uczestnicy sesji Rewitalizacja podczas Housemarket Forum SIlesia (fot.PTWP)

Rewitalizacja to temat trudny, ale zdobywa coraz większą grupę zwolenników i przyciąga inwestorów, którzy decydują się na przywrócenie blasku niszczejącej tkance miejskiej.
Śląskie Kamienice sukcesywnie inwestują w starą substancję kamienic, a w rewitalizowanej Fabryce Porcelany już wkrótce powstaną lofty.

- Udało nam się przeprowadzić rewitalizację kawałka miasta w połączeniu z rewitalizacją społeczną. To miejsce znowu żyje i przyciąga kolejnych najemców – mówił podczas Housemarket Forum SIlesia Rafał Wyszyński, prezes Fundacji Giesche, odpowiedzialnej za rewitalizację Fabryki Porcelany. - Dziś Fabryka Porcelany to biura, gastronomia i interesująca przestrzeń, a już wkrótce funkcje obiektu zostaną wzbogacone o lofty.

Zdaniem uczestników sesji warto rewitalizować obiekty, choć trzeba się liczyć z wieloma przeciwnościami - w tym barierą finansową.

To koszty są, według uczestników sesji, największym wyzwaniem – tak dla inwestora, jak i architekta decydującego się na rewitalizację obiektów poprzemysłowych.

- Działanie na tego typu obiektach to impuls, drugim elementem jest improwizacja – tak pod kątem kosztów, jak i kolejnych etapów procesów rewitalizacji. Trzeci to ryzyko. Dlatego wiele osób idzie na skróty, decydując się na unicestwienie – mówi Przemo Łukasik, Architekt, Medusa Group.

Kamienice budzą pożądanie

Zdaniem prezes Śląskich Kamienic, rewitalizowane budynki mają jeszcze jeden atut: budzą pożądanie.

- Nadeszły czasy, kiedy ludzie chcą nie tylko mieszkać w mieszkaniu z wysokim sufitem i loftowym charakterem, ale chcą mieszkać w ładnym budynku z atrakcyjnym otoczeniem - mówi Ofka Piechniczek, prezes Zarządu, Śląskie Kamienice. - Dlatego my zajmujemy się rewitalizacją całych kamienic.

Remontem starej tkanki miejskiej zajmują się również samorządy. - W Sosnowcu ukończyliśmy właśnie remont jednej z kamienic – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. - Powoli przywracamy blask kolejnym obiektom, ale bez wsparcia centralnego, śląskie mieszkania nie mają szans na rewitalizację. Przydałoby się państwowa pomoc dla gmin na remonty pustostanów i kamienic.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.