PARTNER PORTALU
  • BGK

Dobiega końca I etap obwodnicy Leżajska

  • PAP    25 lipca 2013 - 18:25
Dobiega końca I etap obwodnicy Leżajska

Dobiegają końca prace budowlane przy I etapie obwodnicy Leżajska. Ponad 4-kilometrowa droga ma być gotowa we wrześniu - poinformowała rzeczniczka prasowa rzeszowskiego oddziału GDDKIA Joanna Rarus.
Dodała, że jeszcze w lipcu planowane jest zakończenie tzw. robót zasadniczych. "Obecnie wykonawca, konsorcjum firm ze spółką Sando Budownictwo Polska jako liderem, wylewa asfalt na drodze głównej, łącznikach oraz drogach serwisowych- powiedziała.

Sadzone są też drzewa i krzewy.

Po zakończeniu tych prac i uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obwodnica zostanie oddana do ruchu. Powinno to nastąpić najpóźniej we wrześniu br.

Pierwotny termin zakończenia prac przy budowie I etapu obwodnicy Leżajska planowany był na grudzień 2012 r. Jednak, jak zaznaczyła Rarus, w związku z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi m.in. przedłużającą się zimą i ulewnymi deszczami, które uniemożliwiały prowadzenie robót, uznane zostały tzw. roszczenia czasowe wykonawcy przedłużające czas na ukończenie kontraktu.

Wybudowanie I etapu obwodnicy pozwoli na częściowe wyprowadzenie ruchu z centrum Leżajska. Całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego przez miasto będzie możliwe dopiero po wybudowaniu II etapu obwodnicy, który jest obecnie w trakcie budowy.

"Kierowcy zaoszczędzą wówczas kilkanaście minut, co nie jest bez znaczenia, gdyż obwodnica jest ważnym elementem ogólnokrajowego ciągu komunikacyjnego. Usprawni przejazd z centralnej Polski na wschód, w kierunku przejść granicznych w Korczowej, Medyce i Krościenku. Dlatego obwodnica Leżajska ma także charakter ponadregionalny" - powiedziała rzeczniczka.

Budowa I etapu obwodnicy Leżajska kosztować będzie 36,5 mln zł, współfinansowana jest z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Obwodnica będzie stanowiła część drogi krajowej nr 77 Lipnik (Świętokrzyskie) - Przemyśl. Przebiegać będzie po stronie zachodniej Leżajska. Swój bieg rozpocznie od ul. św. Jana z Dukli; dalej skrzyżuje się z drogą wojewódzką nr 877 Naklik - Szklary i włączy do istniejącej drogi krajowej nr 77 w Wierzawicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.