PARTNER PORTALU
  • BGK

Dobre praktyki w rewitalizacji polskich miast. Ministerstwo Rozwoju podpowiada

  • MIW    12 sierpnia 2016 - 15:34
Dobre praktyki w rewitalizacji polskich miast. Ministerstwo Rozwoju podpowiada
MR doceniło m.in. działania rewitalizacyjne podejmowane na Nikiszowcu, dzielnicy Katowic. (fot. katowice.eu)

• W wydanej przez resort rozwoju publikacji znalazły się opisy 30 działań rewitalizacyjnych w Polsce i na Ukrainie.
• Jej autorzy zastrzegają jednak, że nie jest to „teoretyczny podręcznik rewitalizacji”.
• Przestrzegają, że bezkrytyczne kopiowanie najlepszych nawet pomysłów, nie gwarantuje sukcesu.
Instytut Rozwoju Miast na zlecenie Ministerstwa Rozwoju przygotował publikację „Ludzie – Przestrzeń – Zmiana. Dobre praktyki w rewitalizacji polskich miast”.

Czytaj też: Rewitalizacja warta miliony. Jak je mądrze wydać?

Jak zaznaczają jej autorzy, nie jest ona „teoretycznym podręcznikiem rewitalizacji”, a jedynie opisuje konkretne przedsięwzięcia lub działania. Przestrzegają zarazem, iż nawet projekty najlepsze, najskuteczniejsze i o najlepszym odbiorze społecznym, nie powinny być „przedmiotem bezkrytycznego kopiowania, bo wcale nie muszą powtórzyć sukcesu pierwowzoru”.

- Kluczem do dobrej rewitalizacji jest umiejętne dostosowanie przedsięwzięcia do lokalnych potrzeb i uwarunkowań – radzą.

Pomimo tych wstępnych zastrzeżeń w publikacji można znaleźć kilkadziesiąt konkretnych samorządowych przedsięwzięć, ściśle związanych z rewitalizacją, które podzielono na pięć grup.

W rozdziale poświęconym strategicznemu podejściu i planowaniu opartemu na diagnozie znalazły się działania rewitalizacyjne w Przasnyszu, Nałęczowie, Bydgoszczy, Połczynie – Zdroju, Chojnicach, Nowym Warpnie, Dzierżoniowie i Warszawie (za opracowanie Zintegrowanego Programu Rewitalizacji).

Z kolei Lublin, Gdańsk (projekt dotyczący osiedla Letnica), Wrocław (projekt dotyczący osiedla Nadodrze), Łódź, Szczecin, Wsie Opolskie i Lwów umieszczono w rozdziale o kompleksowości i włączeniu społecznym, zaś Bielsko-Białą, Gdańsk (projekt dotyczący Dolnego Miasta), Katowice, Strumień i Sopot w części poświęconej partnerstwu i wielopoziomowemu zarządzaniu.

Opisując koncentrację działań autorzy wskazali na projekty rewitalizacyjne w Stargardzie, Poznaniu, Płocku, Wałbrzychu i Żyrardowie, zaś jako przykłady działań rozwojowych przydatnych dla rewitalizacji opisano te, które podjęto w Niepołomicach, Rudzie Śląskiej, Wrocławiu (projekt dotyczący dzielnicy Nowe Żerniki) oraz Warszawie (wskazano dwa przedsięwzięcia: ReBlok i Park Rzeźby na Targówku oraz projekt „Dzielnica Wisła – powrót na rzekę”).

- Kompleksowość rewitalizacji jest (…) jedną z najbardziej pożądanych cech. Z tego powodu najsilniejszy nacisk w publikacji położono na przedstawienie doświadczeń miast, które – mimo braku systemowego podejścia do rewitalizacji – wypracowały własne rozwiązania systemowe. Za każdym razem atut przedstawionych rozwiązań polega na indywidualnym podejściu. Kompleksowość interwencji idzie w parze z właściwym rozłożeniem akcentów i koncentracją działań – można przeczytać w podsumowaniu publikacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.