PARTNER PORTALU
  • BGK

Dobre prognozy dla budownictwa infrastrukturalnego i mieszkaniowego

  • Tomasz Elżbieciak    30 lipca 2010 - 12:12

W kolejnych kwartałach tego roku możemy spodziewać się dobrych perspektyw dla budownictwa infrastrukturalnego i mieszkaniowego - wynika z prognoz ekspertów Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
W najnowszym raporcie Instytut oszacował wzrost wartości dodanej w budownictwa w II kwartale tego roku na 2,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Natomiast produkcja sprzedana budownictwa wzrosła o 1,7 proc. To znaczna poprawa w stosunku I kwartału tego roku, gdy te dane miały wartości ujemne - odpowiednio 5,8 proc. i 16,9 proc.

- Spadek w I kwartale był winą długiej i mroźnej zimy. W I kwartale ubiegłego roku aura o wiele bardziej sprzyjała budowlańcom - wskazał ekspert Instytutu, Jacek Fundowicz.

Dodał, że w sektorze budowlanym nadal decydujące znaczenie ma dobra koniunktura w budownictwie infrastrukturalnym, które stabilizowało sytuację branży w poprzednich okresach - słabszych dla innych sektorów budownictwa.

Fundowicz podkreślił, że wzrasta liczba rozpoczynanych inwestycji oraz wydawanych pozwoleń na budowę. Poprawia się także sytuacja w budownictwie mieszkaniowym.

- Polepszający się stan gospodarki wpływa na optymizm konsumentów, którzy decydują się na kupno mieszkania. Sprzyja temu znaczące poluzowanie polityki kredytowej banków - ocenił Fundowicz.

Jego zdaniem, dłużej trzeba będzie poczekać na znacząca poprawę w budownictwie przemysłowym, która jest powiązana z poziomem inwestycji. Te zaś po bardzo słabym I kwartale będą powoli wzrastać w kolejnych okresach.

Według szacunków Instytutu wzrost wartości dodanej w całym 2010 r. ma wynieść 3,5 proc., a wzrost produkcji sprzedanej 4,4 proc. W roku ubiegłym te wskaźniki wynosiły odpowiednio 4,8 proc. oraz 3,7 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.