PARTNER PORTALU
  • BGK

Dodatkowe fundusze na ośrodek dla niepełnosprawnych w Dąbrowie Górniczej

  • PAP    8 października 2012 - 18:58
Dodatkowe fundusze na ośrodek dla niepełnosprawnych w Dąbrowie Górniczej

10 mln zł z budżetu państwa zasili budowę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej - podały w poniedziałek lokalne władze. Placówka, która będzie kosztowała 63 mln zł, zacznie działać za niecały rok.
Budowa ośrodka w Gołonogu (dzielnica Dąbrowy Górniczej) rozpoczęła się 1 października 2010 roku. Wtedy z Dąbrowy wystartowała sztafeta stowarzyszenia "Pogoria Biega", której uczestnicy zanieśli do Sejmu pierwszą w historii polskiego parlamentaryzmu petycję napisaną językiem Braille'a, dotyczącą dofinansowania z budżetu państwa budowy nowoczesnego ośrodka.

Rzecznik dąbrowskiego magistratu Bartosz Matylewicz przypomniał, że cała kampania o finansowe wsparcie dla inwestycji rozpoczęła się jeszcze wcześniej - w 2007 r., kiedy w Sejmie została złożona pierwsza poprawka do budżetu państwa. Władze liczyły na 20 mln zł, jednak żadna z poprawek składanych w ostatnich latach nie zyskała parlamentarnej większości.

"Za każdym razem mieliśmy wielkie nadzieje i ani przez moment nie traciliśmy nadziei. Podjęliśmy decyzję, że nawet jeśli nasz projekt nie uzyska dofinansowania z budżetu centralnego, ośrodek i tak powstanie. Dzisiaj okazuje się, że nasza determinacja okazała się skuteczna" - powiedział prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza.

Budowę ośrodka wspierali m.in. wojewoda śląski, marszałek województwa i rzecznik praw dziecka. Jak podkreślają samorządowcy, to właśnie dzięki zaangażowaniu tak wielu osób dofinansowanie miało szansę stać się faktem.

We wrześniu 2011 roku wojewoda złożył w resorcie finansów wniosek zaakceptowany przez ministra rozwoju regionalnego, który jednak wtedy nie został wprowadzony do projektu budżetu.

We wrześniu tego roku wniosek został ponowiony i pod koniec września okazało się, że tym razem się udało.

Łączny koszt budowy ośrodka to 63 mln zł. "Ktoś może powiedzieć, że to bardzo dużo, ale nie możemy pozwolić sobie na prowizorkę, ten ośrodek musi być na miarę naszych czasów, na miarę XXI wieku" - przekonuje prezydent Podraza.

<!-- pagebreak //-->

W ocenie urzędników, 10 mln z budżetu państwa i wcześniejsze 5,3 mln zł ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych to spore wsparcie dla miejskiego budżetu. Matylewicz podkreślił, że według pierwszych szacunków, ośrodek miał kosztować ponad 100 mln zł. Dzięki zmianie sytuacji na rynku budowlanym miasto otrzymało korzystniejsze oferty na wybudowanie kompleksu.

Dziś w budynkach ośrodka trwają już prace wykończeniowe. Cały kompleks zajmuje powierzchnię pięciu hektarów i składa się z trzech części. Pierwsza z nich ma być przeznaczona dla dzieci słabowidzących i niewidomych, druga dla dzieci dotkniętych innymi rodzajami niepełnosprawności. Trzecia to łącznik pomiędzy dwoma pierwszymi częściami.

Znajdzie się w niej basen, kompleks rehabilitacyjny, stołówki i biblioteka. W ośrodku znajdzie się również internat.

Nowoczesny ośrodek zostanie otwarty we wrześniu 2013 r. Będzie mogło z niego korzystać kilkuset podopiecznych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.