PARTNER PORTALU
  • BGK

Dofinansowanie inwestycji w Zachodniopomorskim

  • wzp.pl/AT    27 lipca 2011 - 09:51
Dofinansowanie inwestycji w Zachodniopomorskim

Ponad 4 miliony złotych dla Szpitala Klinicznego Nr 1 w Szczecinie i ponad 7 milionów złotych na budowę korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Iny.
Dwie duże inwestycje, realizowane na terenie województwa zachodniopomorskiego, otrzymały dofinansowanie ze środków pozostających w dyspozycji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Przyznanie dotacji dla dwóch powyższych projektów, ogłosił w czasie dzisiejszej (25 lipca br.) konferencji prasowej, goszczący w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, Stanisław Gawłowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska i jednocześnie Przewodniczący Rady Nadzorczej NFOŚiGW.

W spotkaniu wzięli udział także marszałek Olgierd Geblewicz oraz poseł Arkadiusz Litwiński. Obecni byli także beneficjenci, reprezentowani w osobach Tomasz Płowensa - Dyrektora Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych (ZZMiUW) oraz Zbigniewa Najmowicza - Zastępcy Dyrektora ds. Eksploatacyjno Technicznych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 (SPSK-1). Obaj panowie zapoznali dziennikarzy ze szczegółami dotyczącymi dwóch projektów, częściowo finansowanych ze środków NFOŚiGW.

ZZMiUW zrealizuje projekt pt. „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Iny i jej dopływów” – wartość całkowita tej inwestycji wyniosła 16 021 498 zł, a dotacja z NFOSiGW, w ramach instrumentu finansowego LIFE+, wyniosła 7 209 673 złotych.

Głównym założeniem projektu jest utworzenie korytarza ekologicznego, poprzez otwarcie dla ryb dwuśrodowiskowych głównego koryta rzeki Iny oraz jej ważniejszych dopływów: Krąpieli Krępy, Pęzinki, Wiśniówki, Małki, Reczycy, Małej Iny, Stobnicy i Wardynki, leżących w obrębie trzech powiatów: Goleniów, Stargard Szczeciński i Choszczno.

Ryby takie jak troć wędrowna czy minogi swobodnie docierają do Stargardu Szczecińskiego (zabierz głos/oceń prezydenta). Tutaj natrafiają jednakże na pierwsze budowle hydrotechniczne utrudniające dalszą swobodną migrację. Powoduje to koncentrację części populacji ryb wędrownych w obrębie Stargardu. Tylko niewielka część ryb pokonując utrudnienia dociera do miejscowości Recz oraz dopływów Iny położonych powyżej Stargardu Szczecińskiego (Mała Ina, Reczyca, Stobnica, Wardynka). Znajdujące się tam budowle jednakże uniemożliwiają dalszą migrację ryb w górę rzeki. Sytuacja ta trwająca od wielu lat, wpływa niekorzystnie na bioróżnorodność górnego odcinka głównego koryta rzeki Iny oraz jej dopływów. Aby to zmienić i podnieść różnorodność biologiczną w zlewni rzeki Iny, planuje się  m.in.  udrożnić główne koryto Iny oraz ważniejsze dopływy poprzez budowę kilkudziesięciu przepławek oraz budowę sztucznego tarliska na rzece Stobnicy.

Głównym celem projektu jest więc pośrednia ochrona oraz zwiększenie bioróżnorodności ekosystemów wodnych objętych ochroną w ramach systemu obszarów NATURA 2000 poprzez połączenia ich niebieskim korytarzem ekologicznym. Celem dodatkowym, nie mniej ważnym i ściśle powiązanym z głównym jest odbudowanie silnej populacji łososia w zlewni Iny.

Drugi projekt, realizowany przez SPSK-1, nosi tytuł „Termomodernizacja budynków SPSK1 PUM w Szczecinie”. Jest to kontynuacja prac z zakresu termomodernizacji źródeł ciepła, instalacji cieplnych oraz budynków szpitala. Dzięki dotacji z NFOSiGW, która wyniosła 4 040 350 złotych, zostanie m.in. wymieniona stolarka okienna i drzwiowa, zmodernizowana zostanie instalacja centralnego ogrzewania oraz ocieplone zostaną ściany zewnętrzne.

– Pojawiają się środki pieniężne z Unii Europejskiej, ale w Polsce są też dwa projekty, które realizowane są bez wsparcia UE – tłumaczył minister Stanisław Gawłowski. - To np. „Zielone inwestycje”, w ramach którego wykonana  zostanie termomodernizacja budynków SPSK1 PUM w Szczecinie. Z kolei stworzenie „Niebieskiego szlaku ekologicznego” wzdłuż doliny rzeki Iny i jej dopływu odbędzie się w ramach programu „Life +”, którym bezpośrednio zarządza Komisja Europejska UE.

Zadowolenia z dodatkowych środków, które trafią do Zachodniopomorskiego, nie krył marszałek Olgierd Geblewicz (zabierz głos/oceń marszałka) – Najczęściej to my jesteśmy instytucją zarządzającą różnymi funduszami – jak chociażby RPO, PROW, Kapitał Ludzki. Niezwykle więc nam miło, że tym razem Województwo Zachodniopomorskie jest beneficjentem funduszy, które pochodzą ze źródeł centralnych – mówił marszałek.

Poseł Arkadiusz Litwiński podkreślał jak ważne dla uzyskiwania środków, m.in. na działania związane ze środowiskiem, są prace komisji sejmowych: – Nowelizacja ustawy, dzięki której można dziś pozyskiwać środki w ramach programu „Zielone Inwestycje” to przykład namacalnych efektów prac komisji sejmowej, które są niezwykle ważne, choć nie niosą ze sobą tyle kontrowersji jak chociażby debata nad związkami partnerskimi – mówił poseł. Odniósł się również do ważnej dla naszego regionu rzeki Odry – Trzeba dużo pracy jeszcze włożyć w kwestiach Odry, która wciąż nie jest w takim stanie, w jakim byśmy chcieli by była. Potrzebne są porozumienia z Niemcami, by rzekę doprowadzić do takiego stanu, w którym regulowała by się już sama. Pozwoli to na udrożnienie jej kanału co zmniejszy zagrożenie powodziowe, ale również przywróci ją dla żeglugi śródlądowej – mówił Arkadiusz Litwiński.

- Naszą aspiracją jest by szerzej partycypować w inwestycjach finansowanych centralnie. Dobrze, że nasz głos jest słyszalny w Warszawie. Chcielibyśmy aby nasza aktywność była równie prężna jak w kwestii ochrony środowiska – mówił na zakończenie spotkania marszałek Olgierd Geblewicz. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.