PARTNER PORTALU
  • BGK

Dofinansowanie na szybki tramwaj w Szczecinie

  • PAP    15 marca 2013 - 19:43
Dofinansowanie na szybki tramwaj w Szczecinie

Ponad 106 mln zł unijnego dofinansowania otrzyma Szczecin na budowę linii szybkiego tramwaju. Za dwa lata stanie się ona przedłużeniem sieci tramwajowej z lewobrzeżnego do prawobrzeżnego Szczecina.
Miasto podpisało w piątek umowę na dofinansowanie inwestycji. Całkowity koszt projektu oszacowano na blisko 240 mln zł.

Projekt budowy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju (SST) uzyskał unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Umowę podpisali dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych Paweł Szaciłło oraz prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Czytaj też:  Wyłoniono wykonawcę linii szybkiego tramwaju w Szczecinie

Miasto jest na ukończeniu kilku przetargów związanych z realizacją SST. W przetargu na wykonawcę prac budowlanych nastąpił wybór najkorzystniejszej oferty.

Złożyło ją konsorcjum Mytoll - Strabag, które wartość prac wyceniło na ok. 166 mln zł. Najkorzystniejszą ofertę wybrano też w przetargu na inżyniera kontraktu. Złożyło ją Przedsiębiorstwo Usług Inwestycyjnych Eko-Inwest, które wartość prac wyceniło na przeszło 1,2 mln zł. Trwa ocena ofert w przetargu na nadzór autorski. Podpisanie umów nastąpi na przełomie marca i kwietnia 2013 r.

Początek robót budowlanych zaplanowano na kwiecień br. Wykonawca będzie miał dwa lata na przedłużenie istniejącej linii tramwajowej o cztery kilometry z węzła komunikacyjnego Basenu Górniczego do tymczasowej pętli przy ul. Turkusowej. Od Basenu Górniczego tramwaj pojedzie bezkolizyjną trasą, pokonując estakady oraz przemieszczając się w specjalnej rynnie.

Docelowo linia ta swój bieg będzie kończyć w Kijewie - będzie przedłużeniem sieci tramwajowej z lewobrzeża na prawobrzeże.

W ramach inwestycji zaplanowane zostały m.in.: budowa torowiska tramwajowego, budowa przystanków, przebudowa jezdni, budowa chodników, wiaduktu, tunelu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.