PARTNER PORTALU
  • BGK

Dofinansują kielecką K73?

  • PAP    25 stycznia 2011 - 21:21
Dofinansują kielecką K73?

Resort infrastruktury dofinansuje z funduszy UE w tym półroczu przebudowę kieleckiego odcinka drogi krajowej nr 73 w stronę Morawicy - poinformowała po spotkaniu z wiceminister Patrycją Wolińską posłanka Marzena Okła-Drewnowicz (PO).
Resort infrastruktury ma przekazać pieniądze zaoszczędzone w programie Infrastruktura i Środowisko, a ponadto wkrótce dostępna będzie tzw. krajowa rezerwa wykonania. - Jest szansa, że część tych środków zostanie przekazana na przebudowę kieleckiego odcinka drogi 73 Kielce-Morawica, która to inwestycja znajduje się obecnie na liście rezerwowej - wyjaśniła świętokrzyska posłanka na konferencji prasowej w Kielcach.

Jak powiedziała: - Projekt przebudowy miejskiego odcinka K73 znalazł się na liście rezerwowej, ponieważ kiedy układano w resorcie infrastruktury listę inwestycji priorytetowych, Kielce nie zdobyły punktów za przygotowanie swojego zadania do realizacji. Obecnie istnieje już dokumentacja budowlana kieleckiej inwestycji, a nawet przystąpiono do wyburzeń obiektów, które znalazły się na terenie wyznaczonym pod rozbudowę drogi - oznajmiła posłanka.

Kielecki odcinek drogi K73 liczy 4,7 km. Kosztorys jego przebudowy na trasę dwujezdniową opiewa na 150 mln zł; miasto zabiega o 85-proc. dofinansowanie tego przedsięwzięcia.

Okła-Drewnowicz zaznaczyła, że ministerstwo podtrzymuje też deklarację, iż w tym roku będzie możliwa prawdopodobnie także przebudowa kilometrowego odcinka trasy 73 w Bilczy, na którym często dochodzi do wypadków. Zgodnie z zapewnieniem, resort ma przekazać na ten cel około 30 mln zł z budżetu państwa lub krajowego funduszu drogowego.

W opracowanym przez Ministerstwo Infrastruktury projekcie "Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015" ważna z punktu widzenia rozwoju woj. świętokrzyskiego rozbudowa drogi nr 73 od granicy Kielc do Morawicy została zaplanowana do realizacji dopiero po 2013 roku.

Do wysuniętego w związku z tym przez wojewodę świętokrzyskiego Bożentynę Pałkę-Korubę pomysłu sfinansowania przebudowy drogi 73 ze środków, które przypadną samorządowi województwa z krajowej rezerwy wykonania, krytycznie odniósł się we wtorek marszałek Adam Jarubas: - Nie godzę się na taką filozofię, gdzie wydatki budżetu państwa są przerzucane na samorząd. To stworzyłoby bardzo niebezpieczny precedens - ocenił. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.