PARTNER PORTALU
  • BGK

Dojadą pociągiem na PGE Arenę Gdańsk

  • PAP    29 sierpnia 2011 - 15:29
Dojadą pociągiem na PGE Arenę Gdańsk

Cztery firmy stanęły do przetargu na rewitalizację i modernizację połączenia kolejowego z Gdańska Głównego do stadionu PGE Arena Gdańsk.
Inwestycja ma zostać zakończona do 30 listopada, zatem już w grudniu kibice będą mogli dojechać na ten obiekt także koleją.

Najkorzystniejszą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo TOR-KAR-SSON z Warszawy, które wykonanie tego zadania wyceniło na 6 milionów 87 tysięcy 270 złotych brutto. Propozycje pozostałych firm wyniosły – PORR Polska S.A. – 6 988 471 złotych, Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe sp. z o. o – 7 079 122 zł oraz ALUSTA S.A. – 8 211 849 zł.

Czytaj też: Chrzest bojowy PGE Arena Gdańsk

„Jedynym kryterium tego konkursu była co prawda cena, co nie znaczy, że TOR-KAR-SSON zostanie automatycznie jego zwycięzcą. Zdarzało się już tak, że firma składająca najkorzystniejszą ofertę nie otrzymywała tego zlecenia. Komisja konkursowa analizuje teraz dokumenty i sprawdza ich zgodność z wymogami formalnymi i technicznymi. W najbliższych dniach powinniśmy poznać oficjalne rozstrzygnięcie tego przetargu” – powiedziała Ewa Symonowicz-Ginter z gdańskiego Oddziału Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK S.A.

W ramach tej inwestycji zwycięzca przetargu będzie miał za zadanie m.in. opracować dokumentację wykonawczą i powykonawczą, wymienić 3,5 kilometra nawierzchni kolejowej i rozjazd, który umożliwi mijanie się pociągów, przebudować sieć trakcyjną oraz zamontować monitoring.

„Wszystkie prace powinny być zakończone do 30 listopada 2011 roku. Dobrze przygotowana firma bez problemu dotrzyma tego terminu. Dzięki temu zawieszone w 2005 roku na tej trasie przewozy pasażerskie zostaną reaktywowane” – zapewniła Symonowicz-Ginter.

Razem z tą inwestycją ma także powstać finansowany przez Urząd Miasta w Gdańsku nowy przystanek Gdańsk Stadion. Dzięki temu kibice, a także uczestnicy innych, nie tylko piłkarskich wydarzeń na PGE Arenie Gdańsk – obok będą funkcjonować Międzynarodowe Targi Gdańskie – zyskają nową możliwość dotarcia na ten stadion. Podróż z Gdańska Głównego będzie trwała niespełna 10 minut, a pociągi mogą na tej trasie rozwijać prędkość do 80 km/h.

„Kolejka kursująca z Gdańska Głównego na Gdańsk Stadion nie będzie zatrzymywać się na innych przystankach. To jest linia jednotorowa i według wstępnych ustaleń składy będą mogły odjeżdżać z częstotliwością co 10 minut. Taki rozkład jazdy będzie jednak uzależniony od kalendarza imprez odbywających się na PGE Arenie Gdańsk oraz od potrzeb przewoźnika. My będziemy mieli przygotowaną dla nich linię kolejową” – podsumowała Ewa Symonowicz-Ginter.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.