PARTNER PORTALU
  • BGK

Dokończą budowę Narodowego Forum Muzyki

  • PAP    15 lipca 2013 - 14:29
Dokończą budowę Narodowego Forum Muzyki

Umowę na dokończenie budowy Narodowego Forum Muzyki i znajdującego się przy nim podziemnego parkingu podpisano w poniedziałek we Wrocławiu.
Inwestycję dokończy konsorcjum firm Inter-System i Elektromontaż Rzeszów i ma ona być gotowa na początku 2015 r.

Pierwotnie budowa Narodowego Forum Muzyki miała się zakończyć wiosną 2013 r., ale w październiku 2012 r. poprzedni wykonawca - Mostostal Warszawa - wypowiedział umowę na jego budowę. Firma opuściła plac budowy, zostawiając budynek w stanie otwartym surowym. Konieczne okazało się ogłoszenie nowego przetargu, który rozstrzygnięto dopiero pod koniec maja 2013 r.

„Nie jest to łatwy kontrakt i podchodzimy do niego z wielką pokorą. Jesteśmy jednak w pełni przygotowani, zatrudniamy jedną z najlepszych kadr inżynierskich w Polsce i na cały projekt patrzymy z optymizmem" - powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Inter-System Małgorzata Nowara.

W poniedziałek nastąpiło także oficjalne przekazanie nowemu wykonawcy placu budowy i od tego momentu konsorcjum ma 18 miesięcy na wykonanie wszystkich prac. Do końca tego roku inwestor chce m.in. wykończyć dach i fasady tak, by cały obiekt był już w pełni zamknięty. Następnie ruszą prace instalacyjne, które obejmą także podziemny parking. Zatrudnienie na budowie znajdzie ok. stu osób.

Narodowe Forum Muzyki powstaje na Placu Wolności, w samym centrum Wrocławia, tuż obok Opery Wrocławskiej i jednej z głównych ulic Wrocławia - ul. Świdnickiej.

W budynku zaplanowano: salę koncertową na ponad 1800 miejsc, trzy sale kameralne oraz pomieszczenia konferencyjno-biurowe. Gmach będzie miał sześć nadziemnych kondygnacji i trzy podziemne, a jego całkowita powierzchnia wyniesie ponad 48 tys. mkw.

Ma być to jeden z najnowocześniejszych obiektów koncertowych w Polsce. W budynku swoje siedziby będą miały m.in. Orkiestra i Chór Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa. Tu też będą odbywać się największe wrocławskie festiwale, m.in. Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Forum Musicum i Jazztopad.

W obiekcie znajdzie się również przestrzeń wystawiennicza, studio nagrań, biblioteka i księgarnia. Forum ma być wyposażone w najnowocześniejsze systemy łączności oraz systemy nagłośnieniowe, które zapewnią najwyższe standardy akustyczne. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku powstanie parking podziemny na ok. 700 miejsc.

Wartość całej inwestycji to ok. 350 mln zł, a niemal połowa tej kwoty będzie pochodzić ze środków unijnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • glews, 2013-07-16 09:38:11

    Totalna kompromitacja Dutkiewicza, który już nad niczym nie panuje!!!