PARTNER PORTALU
  • BGK

Dokończą centrum kongresowe w Katowicach

  • PAP    4 marca 2013 - 12:29
Dokończą centrum kongresowe w Katowicach

Konsorcjum firm NDI, Balzola i WHD za ponad 249,4 mln zł dokończy budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Jesienią ubiegłego roku, wobec opóźnień w budowie, samorząd wypowiedział umowę dotychczasowemu wykonawcy prac. Roboty wstrzymano.
O rozstrzygnięciu przetargu w tej sprawie poinformowała w poniedziałek firma NDI, która jest liderem konsorcjum.

Budowa centrum, które początkowo miało być gotowe już wiosną tego roku, to jedna ze sztandarowych inwestycji realizowanych w stolicy Górnego Śląska. We wrześniu 2012 r. odstąpiono od wartego ponad 252 mln zł kontraktu z wykonawcą - firmą Polimex-Mostostal - m.in. z powodu opóźnień w budowie. Samorząd zażądał też wypłaty kary umownej.

Czytaj też: Centra wystawienniczo-kongresowe mogą ożywić lokalną społeczność

Później ogłoszono przetarg na dokończenie inwestycji, która ma być gotowa do końca sierpnia 2014 r. Wpłynęło pięć ofert. Oferta konsorcjum NDI była najtańsza; najdroższa opiewała na 320 mln zł. Jedynym kryterium przetargowym (100 proc. wagi) była proponowana cena.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe powstanie w sąsiedztwie hali widowiskowo-sportowej Spodek oraz ulic Roździeńskiego, Korfantego i Olimpijskiej. Będzie to wielofunkcyjny budynek wraz z obiektami towarzyszącymi, dojazdami, parkingami oraz pełną infrastrukturą techniczną.

Czytaj też: Kto wybuduje Centrum Kongresowe?

Powierzchnia centrum wyniesie prawie 38 tys. m kw. Wymiary budynku to 236 na 92 m, a jego wysokość - 18 m. Powstanie pięć wjazdów na teren centrum kongresowego, plac oraz korytarz łączący obiekt ze Spodkiem. Na dachu budynku przewidziano miejsce na zieleń. Obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z wcześniejszym kontraktem z Polimeksem-Mostostalem, cała inwestycja, która jest już zaawansowana, miała kosztować 252 mln zł.

Lider konsorcjum, które dokończy budowę, firma NDI, zrealizowała wiele inwestycji w Polsce. To m.in. budowa północnego odcinka Autostrady A1 z Gdańska do Torunia, rewitalizacja centrum Sopotu, Hotele Sheraton (Warszawa, Kraków, Poznań, Sopot) oraz kompleksy biurowo-usługowe m.in. w Katowicach i Warszawie. NDI realizuje również inwestycje infrastrukturalne drogowe, kolejowe i tramwajowe w Katowicach, na Mazowszu oraz w woj. kujawsko-pomorskim.

Katowiccy samorządowcy wskazują, że szybkie dokończenie budowy centrum kongresowego jest wielkim oczekiwaniem środowiska biznesowego i naukowego. Miasto stawia m.in. na turystykę biznesową i chce być lepiej przygotowane do organizowania i obsługi wielkich spotkań konferencyjnych i wydarzeń biznesowych.

W ubiegłym roku organizowano je w Katowicach w 24 lokalizacjach. Odbyło się ponad 6,1 tys. rozmaitych konferencji i wydarzeń, w których wzięło udział ok. 520 tys. osób. Każda z nich zostawiła w mieście średnio 234,2 zł; w sumie to ponad 121 mln zł. W końcu przyszłego roku to właśnie Międzynarodowe Centrum Kongresowe ma być wiodącym miejscem organizowania takich wydarzeń.

O odstąpieniu władz Katowic od umowy z Polimeksem-Mostostal poinformowano 20 września. Jako powód podano opóźnienie wykonawcy w wykończeniu obiektu oraz zaniechanie wykonywania prac zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem rzeczowo-finansowym, co spowodowało zwłokę w realizacji robót.

Jednocześnie samorząd Katowic zażądał od Polimeksu zapłaty kary umownej w wysokości 5 proc. wynagrodzenia brutto. Ponadto podano, że Polimex-Mostostal otrzyma jedynie część wynagrodzenia za wykonaną dotąd część robót. Spółka zapowiadała podjęcie działań ugodowych, które mają na celu zmianę stanowiska władz miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.