PARTNER PORTALU
  • BGK

Dokończą toruńską halę

  • PAP    22 marca 2013 - 18:53
Dokończą toruńską halę

Budowę hali sportowo-widowiskowej w Toruniu dokończy firma Alstal z Inowrocławia, która w drugim przetargu złożyła najtańszą ofertę w wysokości 89,95 mln zł - poinformowała w piątek rzeczniczka prezydenta miasta Aleksandra Iżycka.
Pierwszy przetarg unieważniono pod koniec 2012 r., gdyż chętni do dokończenia hali zaproponowali oferty od 112 mln do ponad 129 mln zł, które znacznie przekraczały koszty szacowane przez miasto.

Do drugiego przetargu w 2013 r. przystąpił Alstal oraz konsorcjum firm Omnis i Tamex Obiekty Sportowe, które złożyło ofertę w wysokości 90,9 mln zł. Nawet najtańsza z ofert przekraczała środki, jakie miasto mogło, zgodnie z wieloletnią prognozą finansową, przeznaczyć na realizację zadania - 61,6 mln zł.

Miasto zdecydowało się na zwiększenie limitów wydatków. Ogłoszenie kolejnego przetargu bowiem nie gwarantowałoby uzyskania niższej cen, a do końca 2013 r. trzeba wykorzystać dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki (w 2013 r. ma to być 6 mln zł, w latach 2011 i 2012 otrzymano 14 mln zł) oraz dotację samorządu województwa (w 2013 r. - 11,8 mln zł, w latach 2011-2012 otrzymano 17,2 mln zł). Dalszy przestój na budowie wymagałby także poniesienia dodatkowych kosztów ochrony.

Czytaj też: Więcej na oświate i halę w Toruniu

Rada Miasta Torunia w czwartek zdecydowała o zwiększeniu środków na dokończenie budowy o 30 mln zł, co wymagało dokonania zmian w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej. To pozwoliło na rozstrzygnięcie przetargu.

W celu obniżenia kosztów przedsięwzięcia Toruń porozumiał się z Sopotem, który pokryje 30 procent zakupu bieżni z towarzyszącym sprzętem, m.in. blokami startowymi i pałeczkami sztafetowymi. W zamian bieżnia zostanie najpierw wykorzystana podczas halowych mistrzostw świata w lekkiej atletyce w hali Ero Arena na granicy Sopotu i Gdańska w marcu 2014 r., a później na stałe znajdzie się w Toruniu. Szacunkowy koszt bieżni wyniesie 6 mln zł, a więc Sopot zapłaci ok. 2 mln zł.

Hala sportowo-widowiskowa może być gotowa na początku 2014 r., gdy prace na budowie rozpoczną się wiosną.

Pierwotnie halę miało wybudować za 122 mln zł konsorcjum firm Hydrobudowa i PBG. Budowa rozpoczęła się wiosną 2011 r. i powinna była zostać zakończona w 2012 r., jednak latem ub.r. została przerwana. Po ogłoszeniu przez Hydrobudowę i PBG upadłości władze Torunia rozwiązały umowę z winny wykonawcy.

Część podwykonawców, którzy byli ujęci w kontrakcie, kontynuowała prace, by zabezpieczyć budowę przed czynnikami atmosferycznymi oraz dewastacją. W sierpniu nad halą zawisła wiecha na znak zakończenia montażu głównej konstrukcji hali. Na zabezpieczenie budowy przed zimą, w tym zadaszenie, wydano 12 mln zł.

Zgodnie z projektem w hali mają zostać zbudowane m.in.: 6-torowa bieżnia o długości 200 metrów, 8-torowa bieżnia do biegów krótkich, rozbiegi do skoku w dal i trójskoku, skoku o tyczce i wzwyż oraz rzutnia do pchnięcia kulą. Bieżnie będzie oddzielał od trybun dwumetrowy pas bezpieczeństwa. Możliwe będą też zawody w grach zespołowych. W obiekcie znajdzie się również m.in. sala treningowa, która umożliwia grę w piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę i tenisa.

Zakłada się, że w czasie zawodów lekkoatletycznych w hali będzie mogło zasiąść 5200 osób, a podczas gier zespołowych, dzięki dodatkowym trybunom rozsuwanym, zmieści się 6250 kibiców. Widowiska będzie mogło obejrzeć o 3 tys. widzów więcej. Hala ma mieć 162 m długości, 97 m szerokości i 20 m wysokości, a kubatura części naziemnej wyniesie 253 tys. m sześc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.