Dokończymy przejście za szwajcarskie pieniądze

61 mln zł z tzw. funduszy szwajcarskich zostanie przeznaczonych na dokończenie rozbudowy polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Połowcach (Podlaskie). W środę w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku podpisano umowę w tej sprawie.
Dokończymy przejście za szwajcarskie pieniądze

To pieniądze ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. W jego ramach na przejścia w Połowcach trafi ok. 51 mln zł od strony szwajcarskiej, pozostałych 10 mln zł to wkład własny strony polskiej. Pieniądze trafią do wojewody podlaskiego, który realizuje tę inwestycję.

Przejście z Białorusią Połowce-Pieszczatka jest obecnie jedynym przejściem na zewnętrznej granicy UE, które ma charakter bilateralny. Oznacza to, że granicę w tym miejscu mogą przekraczać jedynie obywatele Polski i Białorusi poruszający się samochodami osobowymi. Przejście funkcjonuje obecnie w tymczasowych obiektach. Generalna modernizacja sprawi, że stanie się przejściem dostępnym dla obywateli wszystkich państw, odprawy będą szybsze, a ruch graniczy się zwiększy.

Prace nad rozbudową przejścia trwają od kilku lat i są finansowane z różnych źródeł. Planowany koszt całej inwestycji to blisko 178,5 mln zł - poinformowała wicedyrektor wydziału infrastruktury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Ewa Stachowicz.

Po modernizacji przejście w Połowcach ma zająć powierzchnię ok. 18 ha. Szacuje się, że służby graniczne będą mogły odprawiać tam w ciągu doby w obu kierunkach około 200 samochodów ciężarowych o ładowności do 7,5 tony (teraz tylko do 3,5 tony) oraz około dwóch tysięcy aut osobowych i ponad 50 autokarów.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE