PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląski Delfinek. Pierwszy „pływacki orlik” otwarty

  • pt    20 marca 2018 - 14:46
Dolnośląski Delfinek. Pierwszy „pływacki orlik” otwarty
Delfinek w Strzegomiu (fot.umwd)

W Strzegomiu otwarto pierwszy basen w ramach programu „Dolnośląski Delfinek”. Jeszcze w tym roku otwartych zostanie kolejnych pięć krytych pływalni.
  • Dolnoślaski Delfinek wzorowany jest na programie Orlik.
  • Gminy otrzymują wsparcie od urzędu marszałkowskiego i Ministerstwa Sportu i Turystyki.
  • Basen w Strzegomiu kosztował 8 mln złotych.

 − Dziś na własne oczy możemy podziwiać efekty pilotażowego projektu samorządu województwa dolnośląskiego. To właśnie tu w Strzegomiu, otwieramy pierwszego „Dolnośląskiego Delfinka”. Nowa pływalnia pozwoli na prowadzenie profesjonalnej nauki pływania dla dzieci, a także liczę na to, że zachęci do aktywnego spędzania wolnego czasu mieszkańców gminy – mówił  na otwarciu obiektu marszałek Cezary Przybylski.

Delfinek w Strzegomiu powstał przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2. Oprócz krytej pływalni z czterema torami będzie można korzystać z saun: suchej, parowej, infrared oraz jacuzzi. Przewidziano również atrakcję dla najmłodszych - brodzik z małą ślizgawką. Jednocześnie z basenu będzie mogło skorzystać ok. 30 osób. Basen pozwoli nie tylko na prowadzenie profesjonalnej nauki pływania dla uczniów, ale również na komfortowe pływanie rekreacyjne osób dorosłych, zajęcia rekreacyjne i rehabilitacyjne.

- Jeszcze w tym roku otworzymy kolejnych pięć krytych pływalni w Chocianowie, Głuszycy, Górze, Twardogórze i Kątach Wrocławskich. Na naszych „Delfinkach” będzie  realizowany program „Umiem pływać”. Jestem pewna, że dzięki nowym basenom dzieci będą miały łatwiejszy dostęp do rozwijania swoich umiejętności w komfortowych warunkach – zaznacza wicemarszałek Iwona Krawczyk.

Inwestycję w Strzegomiu rozpoczęto w styczniu 2016 r., a całkowity koszt budowy to ponad 8 mln zł. Gmina pozyskała na ten cel dotację z budżetu województwa dolnośląskiego w wysokości 1,25 mln zł w ramach pilotażowego budowy małych przyszkolnych krytych pływalni pn. „Dolnośląski Delfinek” oraz dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 1,3 mln zł w ramach Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Dolnośląskiego.

− Kryta pływalnia w Strzegomiu była od dawna marzeniem wielu mieszkańców naszej gminy, zwłaszcza rodziców, którzy ze swoimi dziećmi jeżdżą na baseny do pobliskich miast. Od dziś to się zmieni, zachęcamy mieszkańców do korzystania ze strzegomskiego Delfinka  − zaprasza Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

Pilotażowy program

Projekty pływalni budowanych w ramach programu „Dolnośląski Delfinek” muszą opierać się na wytycznych zawartych w analizie funkcjonalno-użytkowej.

Są to małe kryte pływalnie z 4-torową niecką o wymiarach 8,5 x 16,67 m  i głębokości od 0,9 do 1,35 m.

Program skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego województwa dolnośląskiego i zakłada budowę małych krytych pływalni przy istniejących obiektach szkolnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Wyborca, 2018-03-20 18:19:20

    Dlaczego władze nie wybrały w przetargu najtańszego wykonawcy? Czy władzom Strzegomia łatwo jest szastać pieniędzmi które nie idą z ich kieszeni?