PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie dworce po modernizacji: Odświeżone i z nowymi funkcjami

  • PAP/AT    4 marca 2016 - 14:31
Dolnośląskie dworce po modernizacji: Odświeżone i z nowymi funkcjami
Zmodernizowany dworzec i stacja w Obornikach Śląskich (fot.pkpsa.pl)

• W 2015 r. wydano ponad 400 mln zł na inwestycje w infrastrukturę transportową i modernizacje dolnośląskich dworców kolejowych.
• Kilka z nich dzięki współpracy PKP z samorządami zyskało też nowe funkcje.
Jak powiedział w piątek (4 marca) na konferencji prasowej we Wrocławiu pełnomocnik zarządu PKP S.A. ds. nieruchomości Grzegorz Tomaszewski, z 2100 obiektów dworcowych w całym kraju funkcje kolejowe spełnia obecnie jedynie ponad 600.

"Modernizujemy i odnawiamy działające dworce, ale dzięki dobrej współpracy z lokalnymi samorządami udaje się również wykorzystywać te obiekty do innych ważnych dla miejscowej społeczności celów. Takie przykłady są też na Dolnym Śląsku" - powiedział Tomaszewski.

Dodał, że zmodernizowany w 2015 r. za 4,6 mln zł dworzec w Obornikach Śląskich stał się też po remoncie biblioteką publiczną prowadzoną właśnie przez samorząd. Remont dworca w Jaworzynie Śląskiej kosztował 4,9 mln zł, a po jego zakończeniu w minionym roku swą siedzibę znalazło tam pogotowie ratunkowe. Z kolei w Świebodzicach po remoncie dworzec, oprócz spełniania funkcji kolejowych, jest też użytkowany przez miejski dom kultury oraz straż miejską.

W 2015 r. PKP PLK na inwestycje w infrastrukturę kolejowa wydała na Dolnym Śląsku ponad 400 mln zł. Wyremontowano 53 km torów i 11 km sieci trakcyjnej, zmodernizowano m.in. 47 przejazdów kolejowych, 13 peronów i 45 obiektów inżynieryjnych. Główny nacisk położono na trzy trasy: Opole-Wrocław-Legnica, Wrocław - Jelenia Góra oraz na odcinek trasy E 59 Wrocław-Rawicz.

Jak podano w latach 2012-15 na Dolnym Śląsku PKP zainwestowała w swą infrastrukturę łącznie około 6 mld zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.