PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie: Kościół Pokoju w Świdnicy ma dodatkowe środki na rewitalizację

  • PAP/MN    13 listopada 2016 - 14:03
Dolnośląskie: Kościół Pokoju w Świdnicy ma dodatkowe środki na rewitalizację
Zabytkowy budynek sakralny został wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego. (fot. wikipedia.org)

• Parafia ewangelicko-augsburska pozyskała dodatkowe środki na prace konserwatorskie we wpisanym na listę UNESCO Kościele Pokoju w Świdnicy.
• Prowadzona od 2014 r. renowacja jest największym projektem konserwatorskim w 350-letniej historii tej świątyni.
Do tej pory na prace konserwatorskie przeznaczono ponad 14 mln zł, z czego niemal 12 mln zł to dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. "Udało nam się zaoszczędzić na przetargach i złożyliśmy wnioski o kolejne dofinansowanie. W efekcie na prace konserwatorskie przeznaczymy dodatkowo ponad 3,6 mln zł" - powiedziała koordynatorka projektu konserwatorskiego w Kościele Pokoju, Bożena Pytel. Ponad 3,1 mln zł z tej kwoty to dofinansowanie z funduszy norweskich.

W ramach projektu konserwatorskiego w ciągu dwóch ostatnich lat poddano renowacji pochodzące z XVII w. organy. Przeprowadzono również rewitalizację przylegającego do Kościoła Pokoju cmentarza. Konserwacji został poddany XVII-wieczny mur otaczający pl. Pokoju oraz najcenniejsze epitafia znajdujące się na nekropolii. "Dzięki nowemu dofinansowaniu zrewitalizowane zostaną również kolejne nagrobki znajdujące się w bliskim sąsiedztwie muru" - powiedziała Pytel. Renowacji zostanie poddana również cześć dachu ewangelickiej świątyni. Prace prowadzone będą także wewnątrz świątyni, w południowo-zachodnim narożniku.

Rewitalizacji poddano też budynek plebanii, gdzie siedzibę ma Dolnośląski Instytut Ewangelicki. "Dzięki nowym środkom uda nam się zmodernizować budynek plebani i powiększyć przestrzenie Dolnośląskiego Instytutu Ewangelickiego. To zaś pozwoli na poszerzenie naszej ofert edukacyjnej" - dodała Pytel.

W Dolnośląskim Instytucie Ewangelickim znajduje się biblioteka, która obejmuje około 16 tys. woluminów, w tym wiele starodruków. Zbiory zawierające publikacje od XVII do XX w. stanowią jedno z największych archiwów luterańskich w Polsce. Znajduje się w nim m.in. dwieście Biblii z czerpanego papieru oprawionych w drewno i tłoczoną skórę. Parafia prowadzi projekty digitalizacji zbiorów.

Czytaj też: Nowe życie poprzemysłowych obiektów. Tak to robi się w Warszawie

Prace konserwatorskie w Kościele Pokoju w Świdnicy pierwotnie miały zakończyć się w połowie 2016 r.; po uzyskaniu nowego dofinansowania realizację projektu przedłużono do połowy 2017 r.

Kościół Pokoju w Świdnicy to ewangelicko-augsburska świątynia wpisana w 2001 r. na listę UNESCO. Druga taka świątynia, również wpisana na listę UNESCO, znajduje się w Jaworze (Dolnośląskie). Kościoły Pokoju powstały w drugiej połowie XVII w. w konsekwencji pokoju westfalskiego, który kończył wojnę trzydziestoletnią. Na Dolnym Śląsku powstały trzy takie budowle. Oprócz Świdnicy i Jawora, Kościół Pokoju zbudowano również w Głogowie. W połowie XVIII w. świątynia ta została jednak doszczętnie zniszczona przez pożar.

Świdnicką i jaworską świątynię zaprojektował Albrecht von Saebisch. Protestanckie kościoły zostały usytuowane w odległości zasięgu kuli armatniej od ówczesnych miast. Na ich budowę zezwolił protestantom monarcha austriacki. Świątynie miały być symbolem zakończenia wojny trzydziestoletniej i konfliktu religijnego pomiędzy protestantami i katolikami. Oba kościoły to największe w Europie obiekty sakralne wzniesione w konstrukcji szkieletowo-ryglowej. Ich wnętrza mogą pomieścić kilka tysięcy osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.