PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie: Renowacja zabytkowych fontann w Świdnicy

  • PAP/jm    12 lutego 2017 - 13:02
Dolnośląskie: Renowacja zabytkowych fontann w Świdnicy
Świdnickie fontanny zostaną odrestaurowane. (fot. Urząd Miasta Świdnica)

• Cztery zabytkowe, barokowe fontanny w Świdnicy (woj. dolnośląskie) zostaną odrestaurowane w ramach projektu „Szlak Kamienia”.
• To efekt realizacji przez polskie i czeskie samorządy programu współpracy transgranicznej Interreg Czechy-Polska 2014-20.
Jak poinformowała rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy Magdalena Dzwonkowska, samorząd na realizację projektu "Szlak Kamienia" otrzyma 268 tys. euro dotacji z funduszy unijnych.

- Odrestaurowane zostaną cztery fontanny w rynku. Zakres prac obejmie między innymi konserwację kamienia fontann oraz budowę ich sieci: wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych. Utworzona zostanie oznaczona tablicami trasa turystyczna po całej Świdnicy, po jej cennych kamiennych obiektach, takich jak m.in. fontanny, rzeźby, portale, fragmenty murów miejskich - powiedziała rzecznik.

Dodała, że planowane jest też wydanie publikacji wraz z mapą wszystkich tras projektowych, dotyczącej kamiennych elementów w mieście.

Czytaj też: Interreg Europa Środkowa: Dofinansowanie do współpracy transnarodowej

- Odrestaurowane fontanny staną się częścią tras turystycznych łączących ciekawe miejsca związane z kamieniem w regionie Dolnego Śląska i Podkarkonoszy. Bardzo mnie cieszy, że w ramach projektu odrestaurujemy jeden z naszych skarbów, do jakich niewątpliwie zaliczyć możemy fontanny w rynku, których odnowienie i tak planowaliśmy - podkreśliła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

Projekt "Szlak Kamienia" jest realizowany przez Świdnicę wraz z partnerami z Czech i Polski, czeskim miastem Horice, Stowarzyszeniem Podzvicinsko oraz polskimi gminami Strzegom i Dobromierz. Całkowita wartość projektu wynosi blisko 2 mln euro, z czego wysokość dotacji to ok. 1,7 mln euro.

W celu promocji czesko-polskiego projektu powstanie specjalna strona internetowa, spot reklamowy, wydane będą foldery, ulotki i mapy w kilku językach. "Szlak Kamienia" będzie promowany także na targach w Czechach i Polsce.

Program Interreg Europa Środkowa został zatwierdzony przez Komisję Europejską w grudniu 2014 r. jako pierwszy z programów transnarodowych perspektywy 2014-2020. Interreg Europa Środkowa to program realizowany w ramach polityki spójności Unii Europejskiej, zarządzany przez Miasto Wiedeń. Tematyka programu obejmuje innowacje i zwiększenie konkurencyjności, strategie niskoemisyjne, zasoby naturalne i kulturowe oraz powiązania transportowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.