PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie: w piątek seria protestów na drodze krajowej nr 8

  • PAP    18 grudnia 2014 - 16:36

W dziewięciu miejscach protestujący będą blokować w piątek drogę krajową nr 8 na odcinku pomiędzy Wrocławiem a Dusznikami-Zdrojem. Organizatorzy protestu, reprezentujący mieszkańców miejscowości, przez które przebiega trasa, domagają się budowy drogi ekspresowej z Wrocławia do granicy z Czechami.
Budowa drogi ekspresowej łączącej Wrocław z granicą z Czechami w Boboszowie nie znalazła się w rządowym planie rozbudowy dróg i autostrad w latach 2014-2020. Jednak na zlecenie dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego przygotowywane jest tzw. studium korytarzowe dla tej inwestycji, które ma powstać jeszcze w 2015 r.

Jak powiedział PAP jeden z organizatorów protestu Marcin Kożuchowski, celem blokady jest zwrócenie uwagi na potrzebę budowy drogi ekspresowej. Organizatorzy podkreślają, że obecna droga krajowa nr 8, prowadząca ze stolicy Dolnego Śląska do granicy z Czechami, jest trasą niebezpieczną, na której w wypadkach giną kierowcy i mieszkańcy miejscowości, przez które ona przebiega.

Czytaj też: Oświęcim będzie miał obwodnicę za 95 mln zł

Kożuchowski poinformował, że blokady rozpoczną się o godz. 12 w podwrocławskich Kobierzycach. Kolejne odbędą się w Niemczy, Szklarach, Bardzie, Boguszynie, Szalejowie Górnym, Polanicy-Zdroju, Szczytnej, i ostatnia o godz. 14.50 w Dusznikach-Zdroju.

To oznacza niemal całkowity paraliż trasy prowadzącej na południe województwa dolnośląskiego. "Apelujemy do kierowców o ostrożność i cierpliwość. Będziemy w kontakcie ze służbami i w momencie jakiegoś zagrożenia przerwiemy blokady" - zapewnił Kożuchowski.

Jak poinformował PAP rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski, policja będzie we wszystkich miejscach protestu. "Dodatkowo, droga będzie patrolowana z powietrza przez policyjny śmigłowiec, aby informacje o zagrożenia były przekazywane błyskawicznie" - powiedział Petrykowski.

Dodał, że akcja protestacyjna może spowodować wiele zagrożeń. "To droga, gdzie fragmentami nie ma możliwości wyznaczenia objazdów. W momencie całkowitej blokady będzie bardzo utrudniony dojazd służb ratunkowych" - zaznaczył Petrykowski.

Według Kożuchowskiego jest jeszcze szansa na wpisanie budowy drogi ekspresowej z Wrocławia do granicy z Czechami do planu rozbudowy dróg i autostrad w latach 2014-2020. "Plan ten ma trafić do konsultacji społecznych. Musimy teraz zmobilizować gminy, starostwa i urząd marszałkowski do podjęcia uchwał, że nie zgadzają się one z obecną formą tego planu" - powiedział PAP Kożuchowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: