PARTNER PORTALU
  • BGK

Dom kultury na terenach gliwickiej kopalni

  • PAP (JP)    25 lutego 2018 - 11:46
Dom kultury na terenach gliwickiej kopalni
Koszt utworzenia tego lokalnego centrum integracji i usług społecznych jest szacowany na blisko 6,5 mln zł. Fot. Wikimedia

Dom kultury powstanie dzięki unijnym środkom na dawnych terenach rekreacyjnych kopalni Sośnica w Gliwicach. Prace rewitalizacyjne rozpoczną się prawdopodobnie jeszcze w 2018 roku.
Jak podał Urząd Miasta w Gliwicach, koszt utworzenia tego lokalnego centrum integracji i usług społecznych jest szacowany na blisko 6,5 mln zł. Przedsięwzięcie dofinansowano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i z budżetu państwa. Prace ruszą po podpisaniu umowy dotacyjnej.

Według planów, w miejscu restauracji i hoteliku należących w przeszłości do kopalni węgla kamiennego w Sośnicy zostanie utworzony dom kultury, placówka duszpasterska oraz oddział Caritas. Autorami projektu są duszpasterze i parafianie kościoła św. Jacka w Sośnicy.

Budynek, który zostanie przekształcony w Dom św. Jacka, znajduje się za muszlą koncertową, odnowioną przez parafię i wykorzystywaną jako miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, takich jak dwie edycje Polish Happy Jazz Fest. Projektowany dom kultury również będzie miejscem otwartym dla mieszkańców i przyjezdnych. Oba budynki stworzą kompleks kulturalny. W Domu św. Jacka będzie prowadzona między innymi świetlica środowiskowa i klub seniora. Planowane są lekcje gry na instrumentach dla dzieci, wystawy plastyczne, koncerty i warsztaty. W obiekcie powstanie także izba upamiętniająca górnicze tradycje dzielnicy Sośnica oraz biblioteka, przede wszystkim z literaturą katolicką. W ramach parafialnej placówki Caritas najbiedniejszym będzie udzielana także pomoc charytatywna. W Domu św. Jacka będzie także prowadzona działalność katechetyczna i spotkania parafialnych grup religijnych.

- Poprzez naszą działalność chcemy ożywić życie kulturalne w Sośnicy. Liczymy także na to, że uda nam się umocnić więzi między przedstawicielami różnych pokoleń i zmobilizować mieszkańców do społecznej aktywności - powiedział proboszcz parafii św. Jacka i koordynator projektu ks. Krzysztof Śmigiera.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Waldemar, 2018-02-25 13:41:10

    NIEMCY – VW AUDI MERCEDES BMW OPEL LIDL KAUFLAND ROSSMAN OBI ALDI SIEMENS ADIDAS JACOBS ARIEL MILKA polaczki – kartoffle buraki cebula Mój Majster tak mówi polki to się nadają ino na P – Putzfrauen albo Prostituirte -sprzątaczki albo prostyttutki, a poloki ino na Penner – mennele i racje ma! Je...rzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, o Polsce i Śląsku: “Dać Polsce Śląsk to tak, jak dać małpie zegarek. No i po 80 latach widać, że małpa zegarek zepsuła.” Polaczki to ta sama rasa co ruskie! polaczki to slurzonce, białe murzyni, polaczek to makumba dla pana Ślązaka albo Niemca!  rozwiń