PARTNER PORTALU
  • BGK

Dom Kultury z Mokotowa ma nową siedzibę

  • AW    5 września 2014 - 12:53
Dom Kultury z Mokotowa ma nową siedzibę

Na 5 września zaplanowano oficjalne otwarcie nowej siedziby Służewskiego Domu Kultury. To ważne wydarzenie nie tylko dla lokalnej społeczności, dlatego imprezy towarzyszące będą trwały przez trzy dni.
- Systematycznie inwestujemy w kulturę, zrealizowaliśmy m.in. takie projekty jak budowa Muzeum Warszawskiej Pragi, budowa Muzeum Historii Żydów Polskich, renowacja Piwnic Staromiejskich, przebudowa i modernizacja Teatru Powszechnego czy wreszcie budowa Służewskiego Domu Kultury, którego siedziba zostanie oficjalnie otwarta już dzisiaj. Jestem przekonana, że ta nowoczesna, wielofunkcyjna placówka łącząca pomieszczenia do edukacji kulturalnej z ośrodkiem ekologicznym przyciągnie mieszkańców całej Warszawy i stanie się ważnym punktem na kulturalno - edukacyjnej mapie stolicy - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

Niezwykły obiekt zaprojektowały pracownie WWAA i 137 kilo, które w zeszłorocznej edycji prestiżowej Nagrody Architektonicznej tygodnika „Polityka", zostały nagrodzone właśnie za ten projekt Grand Prix. Inwestycja chwalona jest nie tylko za koncepcję architektoniczną ale również proekologiczne ukierunkowanie, połączenie nowoczesnej architektury z tradycją, wpisanie w lokalne konteksty i umiejętne nawiązanie do dawnych funkcji tego terenu.

Służewski Dom Kultury tworzy kompleks pięciu budynków swoim kształtem i wielkością oraz użytymi materiałami nawiązujący do gospodarstw istniejących na Służewie jeszcze na początku lat 70. dwudziestego wieku.

To rodzaj ekologicznej enklawy znajdującej się na obrzeżu blokowiska - otoczone płotkami domki z dwuspadowymi dachami pokryte modrzewiowymi deskami, wybieg dla kóz, mini pasieka i niewielki warzywny ogródek edukacyjny nadają całości prawdziwie sielski charakter. Minimalizm i proste formy budynków nasuwają skojarzenia z surową w formie i jednocześnie funkcjonalną architekturą skandynawską.

Przeszklone ściany, przez które można obserwować, co dzieje się wewnątrz budynków nadają lekkości, a dzięki ich przejrzystości zabudowania wtapiają się w otaczającą je parkową przestrzeń. Szklane tafle zachęcają do zaglądania do środka oraz zdają się podkreślać otwarty charakter Służewskiego Domu Kultury.

Centralnym punktem kompleksu jest amfiteatr z umieszczoną pośrodku odkrytą sceną i rozchodzącymi się schodkowo rzędami drewnianych siedzeń dla widzów. Dzięki pomysłowej koncepcji architektonicznej schowania amfiteatru w wykopie, nie jest on widoczny z ulicy. Takie rozwiązanie osłoniło przestrzeń od wiatru oraz nadało jej dość kameralny charakter. Amfiteatr to doskonałe miejsce dające możliwość organizacji w sezonie wiosenno-letnim plenerowych imprez i występów teatralnych.

Służewski Dom Kultury został sfinansowany ze środków m.st. Warszawy, wartość finansowa inwestycji to 17 077 368,68 zł.

Uroczystości rozpoczną się w piątek o godzinie 20.00 spektaklem plenerowym "Wiśniowy sad" Lwowskiego Akademickiego Teatru Woskresinnia oraz wernisażem wystawy fotografii i rysunków Zdzisława Beksińskiego. Przedsmakiem wystawy są już eksponowane na ogrodzeniu ośrodka wielkoformatowe reprodukcje najbardziej znanych obrazów tego znakomitego artysty.

Sobota to „Dzień teatru i muzyki", od godziny 11.00 do wieczora będzie można zobaczyć spektakle teatralne i występy laureatów festiwalu „Poetycka dolina". W tym dniu atrakcją będzie koncert gwiazdy - Grzegorza Turnaua, który rozpocznie się o godzinie 19.00.

Na niedzielę, trzeci dzień świętowania, przewidziano rodzinny piknik z wyjątkowo bogatą ofertą rozrywkową. Od godziny 13.00 do 17.00 będzie można zobaczyć spektakle dla dzieci, wziąć udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu, zajrzeć do namiotów tematycznych. Będzie też niepowtarzalna okazja podziwiania okolicy w czasie lotu balonem, a ponadto puszczanie latawców, pokazy modeli zdalnie sterowanych, warsztaty lalkarskie i dzień otwarty pracowni artystycznych Służewskiego Domu Kultury. Szczegółowy program imprez znajduje się w załączonym plakacie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.