PARTNER PORTALU
  • BGK

Dopłaty do Mieszkań plus. Są nowe ustalenia?

  • PAP/JS    9 marca 2018 - 19:42
Dopłaty do Mieszkań plus. Są nowe ustalenia?
Na ostatniej Radzie Mieszkalnictwa omówiono także założenia "programu dopłat do czynszów, który umożliwi wsparcie najemców w ponoszeniu zobowiązań czynszowych" - dodał CIR. (fot. pixabay.com)

W czasie ostatniej Rady Mieszkalnictwa dokonano m.in. prezentacji wstępnych założeń projektu pozyskania pracowników dla branży budowlanej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Jak dodało Centrum Informacyjne Rządu, "w związku z dużą skalą prowadzonych i planowanych inwestycji, w tym w ramach programu Mieszkanie plus, branża budowlana będzie wymagała zwiększenia podaży siły roboczej, stąd konieczność zapewnienia wsparcia w tym zakresie".

CIR poinformował także, że posiedzenie Rady Mieszkalnictwa 6 marca 2018 roku poświęcone było także innym zagadnieniom "wynikającym z kierunkowych rekomendacji, przyjętych przez Radę Mieszkalnictwa na posiedzeniu 14 lutego 2018 roku".

Dokonano "końcowych ustaleń co do projektowanych przepisów opracowywanej tzw. specustawy mieszkaniowej, wstępnie nazwanej ustawą o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, przed rozpoczęciem procesu legislacyjnego". Jak dodał CIR, "specustawa mieszkaniowa pomoże w przyspieszeniu procesu inwestycyjnego w zakresie inwestycji mieszkaniowych".

Na ostatniej Radzie Mieszkalnictwa omówiono także założenia "programu dopłat do czynszów, który umożliwi wsparcie najemców w ponoszeniu zobowiązań czynszowych" - dodał CIR.

Jak mówił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, Rada Mieszkalnictwa będzie kontynuowała dyskusję nad rozwiązaniami dopłat do czynszów oraz o pozyskaniu pracowników dla branży budowlanej.

Prace nad specustawą mieszkaniową zostały natomiast zakończone w Radzie Mieszkalnictwa. Projektem tej ustawy będzie teraz zajmowało się Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Ma ona przejść całą ścieżkę legislacyjną i zostać zatwierdzona jeszcze w pierwszej połowie 2018 r.

Specustawa mieszkaniowa ma "zdecydowanie przyspieszyć proces budowy mieszkań w Polsce i usunąć bariery biurokratyczne, ale również te bariery, które są związane z procesem przygotowawczym do budowy" - mówił Kwieciński.

Obecnie proces uzyskiwania zezwoleń na budowę trwa ok. pięciu lat. "Chcemy, aby poprzez wprowadzone zmiany w specustawie mieszkaniowej ten okres skrócił się do ok. pół roku, do roku" - wskazał Kwieciński.

Nowe przepisy mają przyspieszyć proces odrolnienia gruntów nadających się pod zabudowę mieszkaniową, który obecnie trwa nawet do kilku lat i jest bardzo uciążliwy. Po wejściu w życie specustawy ten proces ma trwać nie dłużej niż rok.

Specustawa ma dotyczyć wszystkich podmiotów, które zajmują się budownictwem mieszkaniowym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.