Doprowadzą pociąg z Olsztyna do lotniska w Szymanach

Do 60 mln zł ma kosztować budowa 1,6 kilometrowego odcinka linii kolejowej z Szyman do planowanego terminalu Portu Lotniczego Mazury w Szymanach oraz znajdującego się na trasie lokalnego centrum sterowania ruchem - podał PAP rzecznik PLK PKP Maciej Dutkiewicz.
Doprowadzą pociąg z Olsztyna do lotniska w Szymanach
W najbliższych dniach spółka Polskich Linii Kolejowych PKP wystąpi do marszałka województwa warmińsko-mazurskiego z wnioskiem o dofinansowanie budowy tej nitki kolejowej z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury.

"Potem spółka kolejowa rozpocznie przetarg na wykonawcę inwestycji kolejowej. Zakładamy, że budowę nitki rozpoczniemy jesienią tego roku, a zakończymy w 2015 roku" - podał Dutkiewicz. Zaznaczył, że koszt budowy szacowany jest na kwotę do 60 mln zł, konkretna wycena znana będzie po wyłonieniu wykonawcy w przetargu.

Budowa 1,6 kilometrowego odcinka kolejowego umożliwi pasażerom dojazd z Olsztyna do portu lotniczego w Szymanach, którego budowa ma się wkrótce rozpocząć. Pierwsi pasażerowie mają z niego skorzystać w 2015 roku.

Gotowy jest już 55-kilometrowy zmodernizowany odcinek linii kolejowej między Olsztynem przez Szczytno do stacji Szymany. Wymieniono na nim tory, zbudowano 7 nowych peronów na kolejnych stacjach, przebudowano przejazdy kolejowe, a także mosty i wiadukty. Wymieniono także infrastrukturę telekomunikacyjną i elektryczną.

Koszt całego projektu modernizacji linii kolejowej między Olsztynem a portem lotniczym Mazury oceniono na 115 mln zł; dofinansowanie unijne wynosi 68 mln zł.

Jak zapewniają kolejarze na zmodernizowanej linii kolejowej prędkości pociągów zwiększą się z 70 do 100 km na godzinę, a na linii ze Szczytna do Szyman będą jeździć nawet 110 kilometrów na godzinę. Przejazd z Olsztyna do Szyman zajmie od 45 do 49 minut w zależności od tego, czy pociągi będą zatrzymywać się na stacjach czy jechać bezpośrednio na lotnisko.

Lotnisko ma ruszyć w drugiej połowie 2015 roku, jego budowa ma kosztować 200 mln zł. Budowa lotniska ma być sfinansowana w 76 proc. z dotacji unijnych. Przygotowaniami do rozpoczęcia budowy lotniska w Szymanach zajmuje się spółka samorządu wojewódzkiego "Warmia i Mazury".

Lotnisko w Szymanach powstanie w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Przed i w czasie II wojny światowej korzystało z niego lotnictwo niemieckie, a po jej zakończeniu polskie lotnictwo wojskowe. Od 1996 r. na mocy decyzji ministra obrony narodowej służyło potrzebom lotnictwa cywilnego. W latach 1998-2003 Port Lotniczy Szymany obsługiwał ruch samolotów pasażerskich, a liczba operacji lotniczych wahała się od 180 do 928 rocznie. Obecnie lotnisko nie prowadzi regularnych połączeń lotniczych.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Co za bzdura! Przecież tam nie ma szans na regularne połączenia! Najwyżej czartery... A jak wtedy ustalić rozkład jazdy pociągów? Z Olsztyna będzie odjeżdżać pociąg pod konkretny samolot? A co z przylotami? Szczególnie tymi opóźnionymi. Pociąg będzie czekać? Nie rozumiem tego rozpasania lokalnych sa...morządowców leczących swoje chore ambicje. rozwiń

komentator, 2014-10-15 15:35:14 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE