PARTNER PORTALU
  • BGK

Dotacje i pożyczki na przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska. Rusza czwarty nabór

  • MIW    8 maja 2018 - 11:52
Dotacje i pożyczki na przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska. Rusza czwarty nabór
Dotacje i pożyczki mają m.in. podnieść poziom ochrony przed skutkami zagrożeń naturalnych (fot. pixabay.com)

Od 7 maja Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjmuje wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom środowiska z likwidacją ich skutków. Na dotacje i pożyczki z tego źródła mogą liczyć m.in. jednostki samorządu terytorialnego i ich związki.
Jak podkreśla NFOŚiGW rozpoczęty właśnie nabór jest już czwartym z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom środowiska z likwidacją ich skutków. Tym razem do podziału jest prawie 15 mln zł (z czego 1 mln zł zarezerwowano wyłącznie dla pożyczek, z możliwością zwiększenia puli środków zwrotnych). O dofinansowanie będzie można się ubiegać do 28 września 2018 r.

Na wsparcie w formie dotacji i pożyczek mogą liczyć jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz jednostki naukowe w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki. Dotacje będą przysługiwały też służbom ratowniczym i organizacjom pozarządowym, a pożyczki – spółkom prawa handlowego, osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą oraz przedsiębiorstwom państwowym. Ma to podnieść poziom ochrony przed skutkami zagrożeń naturalnych i poważnych awarii, usprawnić usuwanie ich skutków i wzmocnić wybrane elementów zarządzania środowiskiem, a także wesprzeć rozwój ekologicznych form transportu wodnego w Polsce.

Czytaj: MŚ: 44 samorządy przygotują plany adaptacji do zmian klimatu

Program Przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska z likwidacją ich skutków składa się z dwóch części. Pierwsza z nich finansuje działania w obszarze dostosowania do zmian klimatu, w tym np. inicjatywy infrastrukturalne jak obwałowania przeciwpowodziowe czy zbiorniki wodne, albo też opracowanie i wdrożenie systemu monitoringu zagrożeń oraz systemu wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami. Druga część programu skupia się na zapobieganiu i likwidacji skutków nadzwyczajnych zagrożeń – m.in. zdarzeń naturalnych (powodzi, pożarów, suszy) i awarii (zdarzeń wynikających z działalności człowieka) oraz zakupie sprzętu wykorzystywanego w akcjach ratowniczych.

Czytaj: Zagrożenie powodziowe. Radar będzie ostrzegać regiony przed burzą czy gradobiciem

Budżet całego programu na lata 2015-2023 to kwota do 278 mln zł (103 mln zł dotacji i 175 mln zł pożyczek), z czego dotychczas w ramach trzech naborów wykorzystano blisko 85 mln zł. Pieniądze te pozwoliły na wsparcie 160 ekologicznych przedsięwzięć.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • siostro, tlen !, 2018-05-08 13:51:35

    napiszcie w końcu normalny projekt ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, mamy "zjawisko przymusowego posiadania samochodu" bo w Polsce bez samochodu nie daje się normalne żyć - cały złom samochodowy zjeżdża do Polski - w ostatnich 3 latach Polacy kupili prawie 4 mln. aut osobowych, g...łównie 10-cio letnich, czyli wysoko toksycznych. Niestety patrząc na projekt UD 126, Ministerstwa Infrastruktury, nie widać żadnej nadziej na poprawę.  rozwiń