PARTNER PORTALU
  • BGK

Dotacje na rewitalizacje w Zielonej Górze

  • GK/www.zielona-gora.pl    19 września 2011 - 17:29

Chcesz w przyszłym roku wyremontować zabytkową kamienicę? Możesz otrzymać miejską dotację. Wniosek trzeba złożyć do 30 września.
Na wsparcie może liczyć osoba, wspólnota lub firma, która chce wyremontować budynek będący zabytkiem lub znajdujący się w strefie ochrony konserwatorskiej. Praktycznie w tej strefie znajduje się większość starych domów w śródmieściu.

– Dokładamy do 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Na przykład do remontów dachów, elewacji czy stolarki okiennej. Nie możemy przeznaczyć tych pieniędzy na termomodernizację – tłumaczy Paweł Urbański, naczelnik wydziału inwestycji.

W zeszłym roku wnioski złożyło ponad 70 chętnych. Miejska komisja wybrała do realizacji 36. Z budżetu miasta poszło na ten cel 1,2 mln zł. Najbardziej widoczną rewitalizacyjną inwestycją jest remont pięknej kamienicy na rogu pl. Bohaterów i ul. Bohaterów Westerplatte. To dawny Dom Kolejarza. Dotacja wynosi tutaj 180 tys. zł.

Swój wygląd zmieni również galeria Marii Idzikowskiej w Zaułku Artystów przy ul. Fabrycznej (132 tys. zł dotacji).
– Pięknie wygląda kamieniczka przy pl. Pocztowym należącym do państwa Rzepków. Trwają tutaj ostatnie prace. Uroku dodaje jej specjalne oświetlenie – zachwala Edward Nalepa, pilotujący w magistracie rewitalizację. To u niego osoby zainteresowane odnową zabytków mogą otrzymać niezbędne informacje. Pokój 412 na IV piętrze Urzędu Miasta.

Dokumentów do przygotowania jest dużo. Trzeba mieć m. in. wniosek, dokumentację budowlaną, kosztorys, pozwolenie na budowę (przy zabytkach), akt własności czy uchwałę wspólnoty mieszkaniowej. Jest tego sporo.

– Warto też pamiętać o innych zasadach. Na przykład pieniądze przelewamy dopiero po dokonaniu odbioru prac przez komisję, w której bierzemy udział. Cały czas kontrolujemy przebieg prac – tłumaczy E. Nalepa. – Na przyszły rok mamy już kilkadziesiąt wniosków i wciąż wpływają nowe. Zakładam, że do dyspozycji będzie podobna kwota, jak przed rokiem.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.