PARTNER PORTALU
  • BGK

Drążenie tunelu pod Martwą Wisłą zakończone

  • bad    9 czerwca 2014 - 15:21
Drążenie tunelu pod Martwą Wisłą zakończone

Za nami najważniejszy etap budowy Trasy Słowackiego w Gdańsku, która połączy Port Lotniczy z Portem Morskim. Maszyna drążąca, której wicepremier Elżbieta Bieńkowska w maju ubiegłego roku nadała imię Damroka, zakończyła wiercenie tunelu pod Martwą Wisłą. Inwestycja otrzymała ponad 1,15 mld zł dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko.
- Tunel pod Martwą Wisłą jest pierwszym w Polsce tego typu obiektem, wykonanym metodą TBM (Tunnel Boring Machine) w skomplikowanych warunkach gruntowo-wodnych - powiedziała na uroczystości oficjalnego zakończenia wiercenia II nitki tunelu wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska. Odbyła się ona 9 czerwca 2014 r.

Dwutunelowy fragment Trasy Słowackiego o długości 1,4 km będzie przebiegał pod Wisłą na głębokości w swym najniższym miejscu prawie 35 m. Każdy z tuneli będzie miał po dwa pasy ruchu. Dzięki przedsięwzięciu gdański port zyska bezpośrednie połączenie z południową obwodnicą miasta, która prowadzi do autostrady A1 i do drogi ekspresowej S7.

Wyloty z tunelu zlokalizowane będą na wysokości nabrzeży „Dworzec Drzewny" od strony Ku Ujściu (w odległości ok. 520 m od wschodniego brzegu Martwej Wisły) i „Dworzec Wiślany" od strony Węzła Marynarki Polskiej (w odległości ok. 370 m od zachodniego brzegu rzeki). Całkowita wartość projektu pn. Połączenie Portu Lotniczego z Portem Morskim Gdańsk-Trasa Słowackiego to 1,42 mld zł. Trasa o łącznej długości ok. 10 km składa się z czterech zadań inwestycyjnych. Budowa tunelu, która rozpoczęła się 29 maja 2013 r., jest ostatnim z nich.

Dziś podpisano również umowę o dofinansowanie ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko, przedsięwzięcia pn. "Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej - etap IIIB". W ramach projektu powstanie nowa linia tramwajowa, łącząca Śródmieście Gdańska z dzielnicą Piecki-Migowo. Do jej obsługi zostanie zakupionych 5 niskopodłogowych, dwukierunkowych, nowoczesnych tramwajów. Na węzeł tramwajowo-autobusowy zostanie przebudowana także pętla Siedlce.

Projekt jest elementem wieloletniego programu, który ma zwiększyć udział transportu szynowego w miejskim transporcie zbiorowym. Z efektów realizacji pierwszego etapu mieszkańcy korzystają już od 2012 r. Powstała linia tramwajowa Chełm-Nowa Łódzka, kupiono 35 sztuk taboru tramwajowego, przebudowano zajezdnię „Wrzeszcz" i torowisko w ul. Hallera.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • 60679, 2014-06-10 08:52:38

    Wszystko fajnie, tylko szkoda że tunel taki został wykonany w Gdańsku, a co z tunelem pod Świną w Świnoujściu?