PARTNER PORTALU
  • BGK

Droga dla aut, nie dla mieszkańców?

  • fakty.bai.pl    16 listopada 2011 - 13:49

Aleja Jana Pawła II w Bełchatowie nie została jeszcze oficjalnie otwarta, a już budzi kontrowersje. Mieszkańcy osiedla Ludwików protestują, bo nowa arteria łącząca miasto z Zamościem odcięła im drogę do pracy, szkół, sklepów, kościoła.
Aleja Jana Pawła II jest już prawie gotowa. Połączy al. Kard. Stefana Wyszyńskiego z ul. Zamoście, a w przyszłości z planowaną południową obwodnicą Bełchatowa. Szeroka, dwupasmowa droga przedzielona pasem zieleni, ze ścieżkami rowerowymi i chodnikami po obu stronach oraz oświetleniem ulicznym będzie najnowocześniejszą ulicą w mieście. Ale mieszkańcom osiedla Ludwików, które leży tuż przy al. Jana Pawła II ulica nie w pełni się podoba.

Mieszkańcy osiedla Ludwików juz wczesniej irytowali się w związku z pracami przy budowie nowej miejskiej arterii. Roboty zbiegły się bowiem z budową kanalizacji na osiedlu, co spowodowało, że od roku Ludwików przypomina wielki plac budowy.

Prace przy budowie ulicy jeszcze się nie zakończyły, budowa kanalizacji potrwa jeszcze rok, a tymczasem mieszkańcy dostrzegają kolejny problem. Al. Jana Pawła II odcięła im dostęp do osiedla Przytorze. A tam znajdują się szkoły, sklepy, czy kościół. - Nie mamy przejścia na drugą stronę ulicy – denerwuje się mieszkanka z ul. Asnyka.

Al. Jana Pawła II przecina teraz ul. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, która do tej pory łączyła osiedla Ludwików i Przytorze. To tą ulicą większość mieszkańców z Ludwikowa przedostawała się do szkół, sklepów, kościoła, czy na przystanek autobusowy. Ul. Baczyńskiego nie jest wprawdzie asfaltowa, ale wysypana tłuczniem stanowiła ciąg pieszy w kierunku Przytorza. Al. Jana Pawła II przecięła ją w połowie. Po obu jej stronach są domki jednorodzinne. Teraz po obu stronach Baczyńskiego stała się ślepą uliczką, bez wyjazdu, ponieważ nie została ona połączona z al. Jana Pawła II skrzyżowaniem.

Tym samym nie tylko nie będzie już można przejechać wzdłuż całej ul. Baczyńskiego, ale także przejść pieszo na jej drugi koniec. W miejscu gdzie biegnie ulica nie przewidziano bowiem przejścia dla pieszych.

- Żeby przejść na drugi koniec tej nowej ulicy, trzeba się cofnąć aż kilkaset metrów do ronda – mówi zdenerwowana mieszkanka osiedla. Al. Jana Pawła II z al. Wyszyńskiego łączy bowiem Rondo Solidarności. To w jego pobliżu przewidziano przejścia dla pieszych.

Tymczasem mieszkańcy osiedla nie mają ochoty nadrabiać drogi i do ronda nie chodzą, tylko przecinają nowo wybudowaną aleję w poprzek, na skróty. - Mało kto chodzi do ronda, większość osób przechodzi w tym miejscu gdzie zawsze, przenoszą rowery i jadą dalej – mówi mieszkanka pobliskiej ul. Asnyka. - Ledwo zasiana trawa już jest wydeptana, bo ludzie przechodzą środkiem – dodaje.

Co prawda, na razie aleja jest jeszcze zamknięta, przechodzenie na skróty nie jest więc bardzo niebezpieczne. Ale wkrótce w tym miejscu puszczony zostanie ruch, a wówczas o wypadek nietrudno. - Strach pomyśleć co tutaj będzie się działo, jeśli dzieci do szkoły będą tędy chodzić – dodaje mieszkanka Ludwikowa. - Projektując taką drogę powinno się brać pod uwagę potrzeby i przyzwyczajenia mieszkańców. Zwłaszcza, że ulica Baczyńskiego, którą zawsze chodziliśmy jest tutaj tyle lat – podkreśla. - Na osiedlach buduje się chodniki tam, gdzie ludzie przez lata wydeptali ścieżki na trawnikach, a tutaj funkcjonujący od lat trakt pieszy zostaje zamknięty!

Mieszkańcy osiedla Ludwików chcieliby, aby trakt pieszy w miejscu przecięcia ul. Baczyńskiego przez al. Jana Pawła II pozostał. Chcą, by w tym miejscu powstało przejście dla pieszych. Ale w projekcie tego nie ma.

Jak mówi mieszkanka Bełchatowa, problem zgłaszała w wydziale inwestycji w urzędzie miasta. - Pani dyrektor powiedziała mi, że na obwodnicy nie buduje się przejść dla pieszych w każdym miejscu – opowiada mieszkanka Ludwikowa. - A od kiedy to obwodnice prowadzą przez centrum osiedla?! - pyta z irytacją bełchatowianka. - Nie taki charakter miała mieć ta droga, to miała być droga osiedlowa, a nie żadna obwodnica. Ciekawe czy tiry też tutaj puszczą?

Al. Jana Pawła II miała być oddana do użytku jeszcze w październiku, ale ze względu na przedłużające się prace przy budowie kanalizacji na Zamościu termin ten przesunięto do końca listopada.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.