PARTNER PORTALU
  • BGK

Droga dla aut, nie dla mieszkańców?

  • fakty.bai.pl    16 listopada 2011 - 13:49

Aleja Jana Pawła II w Bełchatowie nie została jeszcze oficjalnie otwarta, a już budzi kontrowersje. Mieszkańcy osiedla Ludwików protestują, bo nowa arteria łącząca miasto z Zamościem odcięła im drogę do pracy, szkół, sklepów, kościoła.
Aleja Jana Pawła II jest już prawie gotowa. Połączy al. Kard. Stefana Wyszyńskiego z ul. Zamoście, a w przyszłości z planowaną południową obwodnicą Bełchatowa. Szeroka, dwupasmowa droga przedzielona pasem zieleni, ze ścieżkami rowerowymi i chodnikami po obu stronach oraz oświetleniem ulicznym będzie najnowocześniejszą ulicą w mieście. Ale mieszkańcom osiedla Ludwików, które leży tuż przy al. Jana Pawła II ulica nie w pełni się podoba.

Mieszkańcy osiedla Ludwików juz wczesniej irytowali się w związku z pracami przy budowie nowej miejskiej arterii. Roboty zbiegły się bowiem z budową kanalizacji na osiedlu, co spowodowało, że od roku Ludwików przypomina wielki plac budowy.

Prace przy budowie ulicy jeszcze się nie zakończyły, budowa kanalizacji potrwa jeszcze rok, a tymczasem mieszkańcy dostrzegają kolejny problem. Al. Jana Pawła II odcięła im dostęp do osiedla Przytorze. A tam znajdują się szkoły, sklepy, czy kościół. - Nie mamy przejścia na drugą stronę ulicy – denerwuje się mieszkanka z ul. Asnyka.

Al. Jana Pawła II przecina teraz ul. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, która do tej pory łączyła osiedla Ludwików i Przytorze. To tą ulicą większość mieszkańców z Ludwikowa przedostawała się do szkół, sklepów, kościoła, czy na przystanek autobusowy. Ul. Baczyńskiego nie jest wprawdzie asfaltowa, ale wysypana tłuczniem stanowiła ciąg pieszy w kierunku Przytorza. Al. Jana Pawła II przecięła ją w połowie. Po obu jej stronach są domki jednorodzinne. Teraz po obu stronach Baczyńskiego stała się ślepą uliczką, bez wyjazdu, ponieważ nie została ona połączona z al. Jana Pawła II skrzyżowaniem.

Tym samym nie tylko nie będzie już można przejechać wzdłuż całej ul. Baczyńskiego, ale także przejść pieszo na jej drugi koniec. W miejscu gdzie biegnie ulica nie przewidziano bowiem przejścia dla pieszych.

- Żeby przejść na drugi koniec tej nowej ulicy, trzeba się cofnąć aż kilkaset metrów do ronda – mówi zdenerwowana mieszkanka osiedla. Al. Jana Pawła II z al. Wyszyńskiego łączy bowiem Rondo Solidarności. To w jego pobliżu przewidziano przejścia dla pieszych.

Tymczasem mieszkańcy osiedla nie mają ochoty nadrabiać drogi i do ronda nie chodzą, tylko przecinają nowo wybudowaną aleję w poprzek, na skróty. - Mało kto chodzi do ronda, większość osób przechodzi w tym miejscu gdzie zawsze, przenoszą rowery i jadą dalej – mówi mieszkanka pobliskiej ul. Asnyka. - Ledwo zasiana trawa już jest wydeptana, bo ludzie przechodzą środkiem – dodaje.

Co prawda, na razie aleja jest jeszcze zamknięta, przechodzenie na skróty nie jest więc bardzo niebezpieczne. Ale wkrótce w tym miejscu puszczony zostanie ruch, a wówczas o wypadek nietrudno. - Strach pomyśleć co tutaj będzie się działo, jeśli dzieci do szkoły będą tędy chodzić – dodaje mieszkanka Ludwikowa. - Projektując taką drogę powinno się brać pod uwagę potrzeby i przyzwyczajenia mieszkańców. Zwłaszcza, że ulica Baczyńskiego, którą zawsze chodziliśmy jest tutaj tyle lat – podkreśla. - Na osiedlach buduje się chodniki tam, gdzie ludzie przez lata wydeptali ścieżki na trawnikach, a tutaj funkcjonujący od lat trakt pieszy zostaje zamknięty!

Mieszkańcy osiedla Ludwików chcieliby, aby trakt pieszy w miejscu przecięcia ul. Baczyńskiego przez al. Jana Pawła II pozostał. Chcą, by w tym miejscu powstało przejście dla pieszych. Ale w projekcie tego nie ma.

Jak mówi mieszkanka Bełchatowa, problem zgłaszała w wydziale inwestycji w urzędzie miasta. - Pani dyrektor powiedziała mi, że na obwodnicy nie buduje się przejść dla pieszych w każdym miejscu – opowiada mieszkanka Ludwikowa. - A od kiedy to obwodnice prowadzą przez centrum osiedla?! - pyta z irytacją bełchatowianka. - Nie taki charakter miała mieć ta droga, to miała być droga osiedlowa, a nie żadna obwodnica. Ciekawe czy tiry też tutaj puszczą?

Al. Jana Pawła II miała być oddana do użytku jeszcze w październiku, ale ze względu na przedłużające się prace przy budowie kanalizacji na Zamościu termin ten przesunięto do końca listopada.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.