PARTNER PORTALU
  • BGK

Droga ekspresowa S5: Obwodnica Gniezna oddana do użytku

  • MN    4 maja 2017 - 13:59
Droga ekspresowa S5: Obwodnica Gniezna oddana do użytku
W czwartek pierwsze samochody przejechały nową obwodnicą. (fot. Robert Gaweł‏/Twitter)

Obwodnica Gniezna jest już gotowa. Wkrótce połączy się z autostradą A1.
• W czwartek, 4 maja, oddano do użytku obwodnicę Gniezna, która jest częścią drogi ekspresowej S5.

• Odcinek o długości 18,5 km kosztował ponad 500 mln złotych.  

• Droga S5 w drugiej połowie 2019 r. ma się połączyć z autostradą A1 w okolicach Grudziądza.

Udostępniony kierowcom 18,5 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 od węzła Mieleszyn do węzła Gniezno Południe pozwoli na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego z Gniezna. W 2012 roku do ruchu został oddany 35 kilometrowy odcinek S5 łączący autostradę A2 z Gnieznem.

Dwujezdniowa ekspresowa droga pozwoli uwolnić Gniezno od ruchu ciężkiego, a kierowcom podróżującym tranzytem umożliwi szybką i bezpieczną podróż. Ministerstwo infrastruktury podkreśla, że nowa trasa ekspresowa jest doskonale skomunikowana z innymi drogami poprzez węzły Mieleszyn, Gniezno Północ i Kłecko.

Czytaj też: Na ten tunel czekają mieszkańcy i turyści

W ramach inwestycji powstało 19 obiektów inżynierskich: cztery mosty i pięć wiaduktów w ciągu drogi S5, dziewięć wiaduktów nad S5 oraz jedno przejście dla zwierząt. Powstały również dwa miejsca obsługi podróżnych.

Wartość inwestycji to ponad 500 mln zł z czego 85 proc. to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020).

W drugiej połowie 2019 r. planowane jest ukończenie dalszych odcinków S5, aż do połączenia z autostradą A1 w okolicach Grudziądza. Dzięki temu powstanie szybkie i bezpieczne połączenie autostrady A1 z autostradą A2, a za jej pośrednictwem z S11 oraz S5 w kierunku Wrocławia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.